مردم شهرهای جنوب عراق اجساد کشته‌شدگان خود را جمع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مردم شهرهای جنوب عراق از جمله شهر الناصریه روز دوشنبه 25 نوامبر 2019 اجساد کشته‌شدگان خود را که در جریان درگیری ماموران امنیتی و معترضان در شامگاه یکشنبه جان باخته‌اند، جمع‌آوری کرده و به اعتراضات خود ادامه دادند.

به گزارش آسوشیتدپرس مقامات عراقی شامگاه یکشنبه اعلام کردند که 13 معترض در 24 ساعت گذشته در جنوب عراق کشته شده‌اند. مقامات امنیتی و مسئولان بیمارستان‌ها که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس‌، گفته‌اند که هفت معترض روز یکشنبه در نزدیکی بندر «ام قصر» در جنوب استان بصره کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پزشکی و انتظامی عراق، گزارش داد که نیروهای امنیتی به روی معترضان در جنوب این كشور آتش گشوده که در نتیجه آن دست‌کم 5 نفر كشته ده‌ها تن زخمی شدند.

ناآرامی‌ها در بغداد و برخی شهرهای جنوبی عراق از هفته‌ها پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

رویترز افزود که بیش از 50 نفر دیگر طی درگیری‌های جنوب زخمی شده‌اند، این افراد بر اثر اصابت گلوله‌های جنگی و نارنجک‌های گاز اشک‌آور زخمی شدند.

بستن راه

در همین حال خبرگزاری عراق روز دوشنبه از بسته شدن راه‌های اصلی در استان بصره و الناصریه برای دومین روز متوالی خبر داد.

به گفته این خبرگزاری معترضان چندین پل و جاده در نجف و ذی قار را مسدود کردند.

برخی از کلیپ ها نیز ادامه بستن پل های الزیتون و النصر در ناصریه در استان ذی قار را نشان می‌دهند.

به گفته خبرنگار العربیه نیروهای امنیتی در مرز های اداری ناصریه مستقر شده‌اند

روز یکشنبه نیز تعدادی از معترضین با آتش زدن لاستیک‌ خودرو اقدام به بستن جاده‌های مرکز شهر بصره و جاده‌های اصلی نمنتهی به این شهر کردند. معترضان همچنین جاده‌های بندر «ام قصر» را نیز مسدود کردند.

در همین حال نیروی انتظامی اعلام کردند که این استان تا اطلاع ثانوی در وضعیت هشدار قرمز به سر می‌برد.

در الناصریه ، معترضین معابر اصلی و پل‌ها را با سوزاندن لاستیک، مسدود کردند. هنگامی که معترضین ساختمان اوقاف شیعه را به آتش کشیدند دود ناشی از آن کاملا مشاهده می‌شد.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در بغداد و جنوب عراق در اوایل ماه اکتبر تاکنون دست‌کم 330 تن کشته شدند .

این بزرگترین موج اعتراضات عراقی از زمان سقوط صدام حسین در سال 2003 تاکنون است. معترضان خواهان برکناری نخبگان حاکم که از نظر آنها موجب گسترش فساد جاری در کشور بوده و به جای خدمت به منافع ملی بیشتر به منافع بیگانهفکر می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید