توجیه تراشی برای سرکوب اعتراض‌ها در ایران؛ اولویت امنیت بر اقتصاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جناح‌های رژیم ایران در تلاشند تا سرکوب خونین اعتراضات اخیر علیه افزایش قیمت بنزین و فشارهای اقتصادی را با اولویت دادن به امنیت و دلایل «حفظ کشور» که همواره از آن به عنوان «اغتشاش گری» یاد می‌کنند ، توجیه کند.

علی فدوی معاون فرمانده سپاه پاسداران ایران، اعتراض به بهای بنزین را «توطئه بزرگ» خوانده و ادعا کرد، کشته شدگان به ضرب گلوله برخی از معترضانی به خاک افتادند که سلاح کمری داشتند؛ هر چند که در کلیپ‌های متعدد نشر شده در شبکه‌های اجتماعی، آشکار دیده می‌شود نیروهای امنیتی مستقیما تظاهرکنندگان را هدف شلیک گلوله قرار دادند.

فدوی همچنین با بیان اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور از قطع اینترنت در ایران در طول اعتراض‌ها «وحشت كردند»، اظهار داشت: «اینترنت، ابزار آمریكا برای ایجاد شرور است».

امنیت قبل از اقتصاد

در همین زمینه یعنی مقدم قرار دادن «امنیت و مقابله با توطئه‌ها» بر سایر خواسته‌های معیشتی و اقتصادی، روزنامه دولتی «ایران» این پرسش را از برخی اقتصاددانان کرد که پس از افزایش بهای بنزین، چه اتفاقی برای اقتصاد خواهد افتاد و برای جلوگیری از فشار قیمت حامل‌های انرژی برشهروندان و تولیدکنندگان چه باید کرد؟ محمد خوش‌شهره بنیادگرای سابق، که اقتصاددان نیز هست می‌گوید، اولویت ایران امنیت است نه اقتصاد.

وی همچنین تاکید داشت که اقتصاد در مرحله دوم اهمیت قرار دارد، زیرا تصمیم‌گیری‌های سیاسی و قانون‌گذاری باید براساس ملاحظات امنیتی باشد.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی و سیاسیون، سیاست‌های اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفته و مسئولیت بروز نارضایتی مردم را بر گردن آن نهادند.

اقتصاد از ولی فقیه پیروی می‌کند

محسن رضایی، دبیر شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت، اقتصاد نیز مانند سیاست باید از رویکردهای ولی فقیه یا همان علی خامنه‌ای رهبر انقلاب پیروی کند. به نظر رضایی فرمانده پیشین سپاه موفقیت ایران در اقتصاد به شرط پیروی از دستورات رهبر است.

رضایی که روز شنبه در همایش انجمن اسلامی مهندسین سخن می‌گفت افزود: «اقتصاد در کشور ما باید همانند سیاست، تابع وگوش به فرمان ولی فقیه باشد تا به موفقیتی هم ارز با زمینه‌های امنیتی و دفاعی که به آن رسیده‌ایم، دست یابد.

احتمال از سرگیری اعتراض‌ها

شایان ذکر است که توجیهات ارائه شده برای سرکوب این اعتراض‌های معیشتی پس از اخطار ائمه جمعه، رسانه‌ها و برخی سیاستمداران مبنی بر احتمال از سرگیری تظاهرات در هر لحظه مطرح شد.

فعالان تأکید دارند که دلایل اعتراض همچنان پابرجاست، از جمله افزایش بهای حامل‌های انرژی و بنزین و افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی، همچنین سرکوب و کشتار صدها معترض و دستگیری هزاران نفر از آنها، علاوه بر ادامه فعالیت‌های امنیتی که باعث ایجاد واکنش و خشم توده مردم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size