اندیشمند ایرانی: خشونت، خشونت متقابل را خواهد زائید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالکریم سروش اندیشمند برجسته ایرانی گفت که تظاهرکنندگان سرخورده در ایران اگر دولت از تحقق خواسته‌های آنها امتناع ورزد، ممکن است دست به اسلحه ببرند.

سروش که در کالیفرنیا زندگی می‌کند، روز شنبه در سخنرانی خود گفت سرکوب شدید این اعتراضات باعث ایجاد خشونت می‌شود و مردم راه‌های دیگری برای بیان اعتراض خواهند یافت.

وی همچنین ضمن محکوم کردن خشونت اعمال شده از سوی مقامات برای سرکوب اعتراض‌های ضد دولتی که بیش از یک هفته ایران را لرزاند، اظهار داشت مردم اگر راهی دیگر برای بیان سرخوردگی خویش نیابند نیز متوسل به خشونت می‌شوند.

«جنگ جهانی و توطئه»

سرتیپ سالار ابنوش، فرمانده عملیات در نیروهای بسیج که در سرکوب تظاهرکنندگان نقش داشت، اعتراضات را «جنگ جهانی» علیه ایران توصیف کرد و گفت: «اعتراض‌ها به ناگهان کشور را فرا گرفت».

علی خامنه‌ای رهبر ایران و حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور نیز پیشتر برخی معترضین را «اراذل و اوباش» و «راهزنان» توصیف کردند، در حالی که احزاب تندرو در تهران خواستار اعدام معترضین شده اند.

علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران ، روز یکشنبه اعتراضات فراگیر هفته گذشته در اکثر نقاط این کشور را به عنوان توطئه توصیف کرد. خبرگزاری مهر به نقل از فدوی نوشت: «این شورش، توطئه بزرگی بود، که در مدت 48 ساعت مهار شد. همه دشمنان دراین توطئه دست داشته و مطمئن بودند که موفق خواهند شد».

ایران از 15 نوامبر، به مدت پنج روز متوالی شاهد اعتراض گسترده در اکثر استان‌ها علیه تصمیم دولت مبنی بر افزایش بهای بنزین بود.

در حالی که سازمان عفو بین الملل تأیید کرد که تعداد کشته شدگان این اعتراضات بسی فزونتر از 115 است، تشکیلات مخالف رژیم موسوم به شورای ملی مقاومت ایران تاکید دارد شمار کشته شدگان تا این لحظه به 300 تن رسیده و اسامی 99 نفر از آنها اعلام شده است، تعداد زخمی‌ها از 4 هزار نفر هم بیشتر و شمار بازداشت شدگان به 10 هزار نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size