جانشین فرمانده سپاه: یک مشت الدنگ ما را تحریم کردند و گرفتار شدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به تاثیر تحریم‌های نفتی بر ایران، تحریم‌کنندگان را «یک مشت الدنگ» خواند اما اعتراف کرد که این تحریم‌ها باعث گرفتاری ایران شده است.

به گزارش پایگاه خبری عصر ایران، روز یکشنبه 24 نوامبر 2019 به درماندگی ایران «در برخی از مسائل» اشاره کرد و گفت: « آیا باید یک ملت شریف در برخی از مسائل خود بماند؟ افزود: «این یعنی ما پای رفع برخی از مسائل نرفته‌ایم که اگر می‌رفتیم موفق می‌شدیم. آیا مسائل اقتصادی کشور در شان مردم ماست؟ یک مشت الدنگ نفت ما را تحریم می‌کنند و ما گرفتار می‌شویم در حالی که از اول انقلاب امام خمینی گفتند ما نباید نفت را خام فروشی کنیم. همه دولت‌ها از اول انقلاب هم این را گفتند. اما در سال 98 همچنان خام فروشی می‌کنند. و اکنون در شرایط تحریم گرفتار می‌شویم. که این خیلی بد است.»

در روزهای گذشته بیش از 110 شهر ایران در 28 استان این کشور شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در ابتدا در پی افزایش 300 درصدی قیمت #بنزین به وجود آمد ولی با گذشت چند روز و پس از کشته شدن صدها نفر از شهروندان معترضان، مردم رهبر ایران را «دیکتاتور» خوانده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

پیش از علی فدوی، محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، نیز بر وابسته بودن اقتصاد ایران به نفت اشاره کرده و تاکید کرد که تلاش‌های این کشور برای جدا کردن اقتصاد از نفت خام به توفیق نرسیده است.

باقری در سپتامبر 2019 گفت: «این باعث می‌شود دشمن روزی اراده کند فروش نفت خام ما را به صفر برساند و تا حدی هم موفق شود. اگر این نفت تبدیل به فرآورده شود، تحریم‌پذیر نیست و سود آن 20 برابر است.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در اولین سخنرانی خود پس از آغاز اعتراضات در ایران روز یکشنبه 17 نوامبر با طرح این ادعا که هدف از افزایش قیمت بنزین «کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است»، گفت که یکی از راه‌های تامین هزینه‌های این طرح فروش نفت بیشتر است ولی در حال حاضر، فروش نفت ایران با محدودیت‌هایی مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید