به دنبال قطع اینترنت در ایران خزانه‌داری آمریکا وزیر ارتباطات را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه داری آمریکا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کابینه حسن روحانی را تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز جمعه 22 نوامبر 2019 از سوی آمریکا تحریم شد.

اوفاک، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرده است.

در پی اعتراضات گسترده‌ای که در بیش از 28 استان ایران با اعتراض به گرانی 300 درصدی قیمت بنزین آغاز شد و چند صد شهروند ایرانی کشته شدند، ایران دسترسی شهروندان به اینترنت را قطع کرد.

آذری‌جهرمی در روزهای گذشته گفته بود که «اینترنت اختلال ندارد بلکه به دستور و تشخیص شورای امنیت ملی با ابلاغ به اپراتورها قطع شده است».

او مدعی شده بود که «من خودم هم این روزها اجازه استفاده از اینترنت را ندارم».

از آذری جهرمی به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 در ایران یاد می‌شود و بسیاری حضور چشمگیر او در فضای مجازی را نشانه آغاز فعالیت‌های انتخاباتی او می‌دانند.

از سوی دیگر در پی انتشار آمار و گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن بیش از 100 تن از تظاهرکنندگان در نقاط مختلف ایران در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در این کشور، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 21 نوامبر 2019 از معترضان در ایران خواست تا برای مجازات مسئولان رژیم ایران که در سرکوب اعتراضات اخیر دست داشتند، مستندهایی از این نقض‌‌ها را تهیه کنند.

مایک پمپئو پنجشنبه در حساب کاربری خود بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت: «واشینگتن مسئولان ایرانی متهم به دست داشتن در نقض‌ها را مجازات و تحریم‌هایی علیه آنها اعمال خواهد کرد».

رویکرد خشونت‌بار رژیم ایران در سرکوب تظاهرکنندگان معترض به افزایش قیمت‌های سوخت در این کشور که در سایه قطعی کامل اینترنت انجام گرفت، برای چندین روز متوالی ادامه داشت.

انتشار ویدیوهایی تصویری از سوی فعالان درباره حجم خشونت‌های انجام شده از سوی نهادهای سرکوبگر رژیم موجی از محکومیت‌ها و انتقادهای بین‌المللی را به همراه داشت.

در پی این واکنش‌ها روز پنجشنبه گزارش‌های برخی رسانه‌های ایران حاکی از برقراری مجدد و تدریجی خدمات اینترنت در برخی مناطق تهران پایتخت و استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک ، مشهد ، قم، تبریز، همدان و بوشهر بود اما بر اساس آخرین گزارش‌ها اینترنت همچنان در بسیاری از مناطق قطع است.

از چند روز پیش و با آغاز اعتراض‌های مردمی در ایران مقامات این کشور تصمیم گرفتند که فعالیت تمامی شبکه‌های اجتماعی را از دسترس کاربران ایرانی خارج کرده و منع کنند.

از سویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه رژیم ایران را متهم کرد که برای سرپوش گذاشتن بر «جنایت‌هایش» که باعث مرگ و تراژدی در این کشور شده اقدام به قطع کامل اینترنت کرده است.

در همین راستا ترامپ بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت:« ایران به حدی ناآرام شده که رژیم اقدام به قطع کامل اینترنت در این کشور کرده تا مبادا مردم با عظمت ایران بتوانند حرفی از خشونت‌های سهمگینی که در این کشور در جریان است، بزنند. آنها (رژیم ایران) هیچ مقداری از شفافیت را تحمل نمی‌کنند و به خیال خودشان جهان نخواهد توانست مرگ و تراژدی که رژیم ایران باعث شده را ببیند!».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید