سخنگوی دولت ایران: بنزین را از روی خیرخواهی گران کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه‌شنبه 19 نوامبر 2019 مدعی شد که اقدام دولت روحانی به افزایش قیمت بنزین، یک اقدام خیرخواهانه بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی دولت ایران افزایش 300 درصدی قیمت بنزین را اقدامی برای کمک به نیازمندان توصیف کرد و مدعی شد: « من صادقانه اعلام می‌کنم که اجرای این طرح، با یک نیت خیرخواهانه برای دهک های متوسط به پایین جامعه انجام شد.»

او گفت که دولت برای تامین «افزایش قدرت خرید مردم» یا باید مالیات را افزایش می‌داد و یا اینکه نفت بیشتری می‌فروخت. پیش از این حسن روحانی گفته بود که دلیل گران‌ کردن بنزین، ناتوانی ایران در فروش نفت به دلیل تحریم‌هاست.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه 17 نوامبر با طرح این ادعا که هدف از افزایش قیمت بنزین «کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است»، گفت که یکی از راه‌های تامین هزینه‌های این طرح فروش نفت بیشتر است ولی در حال حاضر، فروش نفت ایران با محدودیت‌هایی مواجه است.

ایران در روزهای گذشته اعلام کرد که از 24 آبان ماه، قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان، هر لیتر بنزین آزاد 3000 تومان و هر لیتر بنزین سوپر 3500 تومان خواهد بود و در پی آن اعتراضات گسترده‌ای در بیشتر شهرهای ایران صورت گرفت و نیروهای امنیتی ایران ده‌ها نفر از معترضان را کشتند.

همزمان با استمرار اعتراضات در شهرهای مختلف ایران، شمار کشته‌ها نیز رو به افزایش است. سازمان عفو‌ بین‌الملل روز سه‌شنبه 19 نوامبر 2019 اعلام کرد تا کنون دستکم 106 نفر از مردم معترض در 21 شهر ایران کشته شده‌اند. فعالان ایرانی شمار کشته‌ها را بیش از 200 نفر و تعداد شهرهایی که شاهد اعتراضات است را بالای 110 شهر گزارش کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید