آخرین رویدادها و مطالب مرتبط با ایران از نگاه رسانه‌های جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه‌های جهانی پوشش خبری اعتراض‌های ایران را ادامه دادند. روزنامه ول استریت ژورنال به تهدیدهای سپاه قدس علیه معترضان به دنبال ادعای دولت مبنی بر کشته شدن یک افسر نیروهای انتظامی در رویارویی با تظاهرکنندگان پرداخت.

هنری تروما کارشناس امور ایران گفت: «رهبری ایران با افزایش بهای حامل‌های انرژی برای حمایت از اقتصاد کشور، متحمل خطر شده وآماده واکنش خشنی است که نشان خواهد داد...این اعتراضات در برهه حساسی برای ایران رخ داده که تب خیزش‌های مردمی علیه دولت‌ها به ویژه در عراق و لبنان در مخالفت با دخالت‌های ایران در این کشورها بالا گرفته محرک اعتراضات در ایران است.

واشنگتن پوست نیز در گزارشی، قطع اینترنت را در راستای سرپوش‌گذاری بر روند سرکوب معترضان دانست.

روزنامه بریتانیایی تایمز نوشت: «در رویارویی با سیاست چماق‌کشی نظام آخوندها، هویجی تحت عنوان تعهد دولت به اعطای کمک‌ها ماهیانه به مثابه جبرانی در ازای بالا رفتن بهای حامل‌های انرژی را مطرح شده است».

فایننشال تایمز در این مورد نوشت: «بیش از 70 درصد ایرانی‌ها از این کمک‌ها استفاده خواهند کرد که اکثرا از کارمندان، کارگران، بازنشستگان و روستائیان هستند. این مبالغ از 13 تا 48 دلار در ماه متناسب با تعداد افراد خانواده خواهد بود. به نظر این روزنامه، همین امر باعث شده سرعت چرخ اعتراض‌ها تا حدودی کند شود».

به نوشته نیویورک تایمز، یک عنصر سابق امریکایی ایرانی تبار شکایتی را علیه دولت آمریکا طرح کرده و خواهان پرداخت 20 میلیون دلار خسارت به خود از صندوق آمریکا برای قربانیان «تروریسم» بخاطر مدت بیش از 4 سال زندانی بودن در ایران شده است».

این روزنامه همچنین در توضیح اطلاعات محرمانه فاش شده در شماره قبلی خود که بیانگر نفوذ امنیتی ایران در مراکز حساس سیاسی و نظامی عراق بود، مقاله‌ای را از کارین زاریک انتشار داده که در آن آمده است: بعد از عقب‌نشینی آمریکا از عراق در سال 2011 بسیاری از این خبرچینان بیکار شده و نگران فاش شدن فعالیت‌های جاسوسی خود بودند. یکی از ماموران پیشین سیا به نام «دونی براسکو» پیشنهاد فروش اطلاعات به ایران در خصوص مکان‌های امن سیا و جزئیات مربوط به سلاح و آموزش تعقیب، مراقبت و اسامی دیگر عراقی‌های جاسوس آمریکا را مطرح کرد.

این روزنامه در مقاله‌ای دیگر مراتب تکذیب مسئولان عراقی از اتهام‌های نسبت داده شده به خود در مورد ارتباط با ایران را منعکس کرد.

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن پوست گزارشی تحقیقاتی با عنوان «اخبار کذب یک مقام مسئول نظامی و ریشخند شدن وی از سوی تظاهر کنندگان» به سخنان ژنرال عبدالکریم خلف سخنگوی پیشین ارتش عراق در پاسخ وی در توییتر اشاره دارد که باعث ریشخندش از سوی تظاهرکنندگان شده و در آن آمده : «صدام و البغدادی اعتراض‌های عراق را رهبری می‌کنند».

واشنگتن پوست به موضوع اقدام تظاهرکنندگان در بستن بندر ام قصر و پی‌آمدهای آن بر اقتصاد عراق پرداخته و خاطر نشان کرده است که بانک مرکزی عراق ساعات کاری خود را کم کرده است.

روزنامه فرانسوی لیبراسیون در صفحه نخست خود با انتشار تصویر معترضان عراق این تیتر را آورده : «بهار در نوامبر». در صفحات دو و سه این روزنامه مقاله تحقیقاتی مفصلی چاپ شده و سرمقاله نیر درمورد جنبش مردمی است که خواستار برپایی عراقی نوین است.

دیلی تلگراف در خصوص مسائل سوریه خبری در مورد یک ویدیو مربوط به سال 2017 را پوشش داده که در آن چند روسی در سوریه اقدام به جدا کردن سر یک سوری از بدن وی می کنند.

در ارتباط با موضوع ترکیه روزنامه وول استریت ژورنال آورده است، آمریکا 4 شرکت ترکیه را بخاطر مشکوک بودن به اعطای کمک مالی و تدارکاتی به داعش در لیست سیاه قرار داده است.

در ارتباط با مسائل آمریکا، موضوع بازخواست از ترامپ در برابر کنگره مورد توجه روزنامه‌های آمریکاست آنهم در حالی که رئیس جمهوری آمریکا به شدت درگیر مشکلات داخلی خویش می‌باشد.

روزنامه بریتانیایی تایمز توییت کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی را مورد بررسی قرار داده که وی در آن نوشته است: «دیگر نشست ثمر‌بخشی یا ترامپ در کار نخواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید