هوک: آنچه اکنون در ایران اتفاق می‌افتد بیش از اعتراض به قیمت‌های سوخت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

برایان هوک نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا و رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده بامداد سه‌شنبه 19 نوامبر گفت، آن‌چه در حال حاضر در ایران اتفاق می‌افتد بیش از تظاهرات در اعتراض به قیمت‌های سوخت است.

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» گفت: «آنچه در حال حاضر در ایران اتفاق می‌افتد بیش از تظاهرات در اعتراض به قیمت‌های سوخت است و در تمام کشور گسترده شده و بیش از این معنی دارد و حجم آن بیش از تظاهرات‌های سال‌های 2017 و 2018 است. او گفت آن‌چه ایرانی‌ها درباره‌اش تظاهرات می‌کنند حق داشتن زندگی بهتر است.

هوک در ادامه افزود که ایرانی‌ها از این‌که ثروت‌های‌شان را در حال هدر رفتن در بیروت، دمشق، بغداد و صنعا ببینند خسته شده‌اند و خواهان سرمایه‌گذاری ثروت‌های کشورشان در جاده‌هایی بهتر، مدارسی بهتر و اقتصادی بهتر هستند.

هوک در ادامه گفت: «به همین خاطر ایرانی‌ها را می‌بینیم که هزار هزار به تظاهرات می‌پیوندند. ما در کنار مردم ایران که مستحق دولتی بهتر با نمایندگی بهتر هستند، خواهیم ایستاد».

هوک همچنین گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا توضیح داده بود: «ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم و اقدام رژیم ایران در بستن اینترنت و استفاده از نیروی کشنده علیه اعتراض‌های مسالمت آمیز تظاهرکنندگان را به شدت محکوم می‌کنیم».

در پاسخ به سئوالی درباره رویکرد دولت آمریکا برای حمایت از تظاهرکنندگان ایرانی، برایان هوک توضیح داد: «سیاست ما عکس سیاست دولت رئیس جمهوری سابق آمریکا باراک اوباما است، که نه تنها تلاش می‌کرد در کنار مردم ایران نایستد بلکه در کنار رژیم ایران ایستاده بود. سیاست ما ثمربخش خواهد بود و تاکنون خیلی کمک کرده است».

هوک در ادامه گفت: «تحریم‌هایی که علیه رژیم ایران اعمال کردیم رمق آن را گرفته و توانایی‌های آن را به نحوه دراماتیکی تضعیف کرده است. رژیم ایران پیش از این، اینچنین تضعیف نشده بود. اینها از مصونیت رژیم کاست و صحنه را به روی مردم ایران بیشتر گشوده تا خواستار دولتی با نمایندگی بیشتر و قابل رسیدگی باشیم و این آن چیزی است که الآن مشاهده می‌کنیم».

او همچنین افزود: «آن چیزی که در مقابل می‌بینیم رهبر ایران علی خامنه‌ای است که تظاهرکنندگان را دزد خطاب کرده و در حقیقت عنوان دزد تنها و بطور کامل زیبنده سپاه پاسداران است، زیرا که آنها ده‌هاست که تظاهرات مسالمت‌آمیز و قانونی را سرکوب کردند و آزادی تجمع و آزادی بیان را سرکوب می‌کنند، و زنان که مخالف اجرای سیاست حجاب اجباری هستند را سرکوب کردند، ما در کنار مردم ایران ایستاده و حوادث ایران را دنبال می‌کنیم».

درباره همکاری با نیروهای اپوزیسیون هوک پاسخ داد: «کمپین اعمال فشارهای حداکثری علیه رژیم ایران را دنبال می‌کنیم، و هر آنچه لازم باشد را انجام خواهیم داد. اما در ارتباط با گروه‌های اپوزیسیون در سرتاسر جهان با مهاجران ایرانی دیدار کردم که عبارتند از گروه‌هایی پر حماسه و پر انرژی که درباره آینده ایران تصور واحدی ندارند، اما همگی بر این مبنا متفق القول هستند که رژیم ایران رژیمی بد است. این فصل الخطاب ملت ایران خواهد بود که برای آینده چه تصیمی خواهد گرفت».

در پاسخ به سئوالی درباره قاطعیت دولت آمریکا برای اعمال تحریم‌های هر چه بیشتر علیه ایران به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور برایان هوک گفت:« بله در واکنش به سرکوب تظاهرات در سال‌های 2017 و 2018 تحریم‌هایی را علیه رئیس قوه قضائیه و در واکنش به آن چیزی که علیه تظاهرکنندگان بی‌گناه و مسالمت‌جو انجام داده اعمال کردیم». اکنون هم همه مسئولانی که به رژیم پیوسته‌ و در سرکوب تظاهرکنندگان بی‌گناه و مسالمت‌جو نقش داشته باشند را تحریم خواهیم کرد.

برایان هوک فرستاده رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این‌که نیت واشینگتن تغییر رژیم ایران باشد را رد کرد و گفت: «نه، تغییری در سیاست صورت نگرفته است و عدم اشاره به آن در بیانیه‌ کاخ سفید درباره اعتراض‌ها در ایران به معنی تغییر در سیاست نیست».

برایان هوک همچنین در ادامه افزود: «داده‌های زیادی را منتشر کردیم و نباید از ما توقع این را داشت که همیشه این امر را تکرار کنیم، ما اما همواره تاکید کرده‌ایم که «خواستار تغییر در رفتار این رژیم هستیم و آینده ایران را مردم ایران تعیین خواهند کرد، آمریکا هیچ‌ نقشی در آن نخواهد داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید