مشارکت شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق در سرکوب تظاهرکنندگان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

در چهارمین روز تظاهرات سراسری در ایران شامگاه دوشنبه 18نوامبر، این کشور شاهد درگیری‌های خشونت‌بار نیروهای سپاه پاسداران، بسیج و نیروهای لباس شخصی با تظاهرکنندگان در مناطق مختلف این کشور بود.

بنابه گزارش رسانه‌های ایران، استاندار تهران اعلام کرد که اعتراض‌ها 22 استان از 31 استان که %71 از مساحت این کشور را شامل می‌شوند را فرا گرفته است.

همچنین بنا به منابع محلی «العربیه» از داخل ایران نیروهای حشد الشعبی عراق نیز در اقدامات سرکوب‌گرانه سپاه پاسداران و بسیج علیه معترضان در شهرک جراحی واقع در 5 کیلومتری شمال ماهشهر مشارکت کرده‌اند که طی این درگیری‌ها 12 تظاهرکننده کشته و 4 تن دیگر زخمی‌ شدند.

در شهرک کوره (شهرک طالقانی) که در مجاورت با ماهشهر است نیز طی درگیری‌های نیروهای سرکوب‌گر رژیم ایران با تظاهرکنندگان 3 تن کشته شدند.

این در حالی است که گزارش‌های دیگر از وقوع درگیری‌های خشونت‌بار میان شبه‌نظامیان بسیجی، نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران با تظاهرکنندگان در شهرهای ماهشهر و سربندر خبر دادند که طی آنها دست‌کم 5 تن از تظاهرکنندگان کشته شدند.

بنا به منابع محلی یک جوان عرب تظاهرکننده در حمله‌ای غافگیرانه 11 تن از عناصر امنیتی که به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند، کشته شد.

گزارش‌ها همچنین از کشته شدن 6 تن از نیروهای امنیتی ایران طی درگیری با تظاهرکنندگان در شهر فلاحیه (شادگان) واقع در جنوب منطقه احواز در جنوب غربی ایران خبر دادند که با این وجود مجموع تعداد کشته شدگان در شهر فلاحیه به 20 تن افزایش یافت.

شهرهای مختلف در جنوب غرب ایران که جرقه اعتراضات مردمی علیه رژیم از آنجا و در پی کشته شدن حسن حیدری یکی از شاعران ملی عرب احوازی آغاز شد از چند روز گذشته شاهد درگیری‌های گسترده‌ای بود که در شهر محمره (خرمشهر) 4 تن کشته و در شهر احواز مرکز اقلیم نیز 2 تن کشته داد و طی درگیری‌ها در شهر عبادان (آبادان) نیز 2 تن دیگر از تظاهرکنندگان کشته شدند.

تهران پایتخت ایران نیز دوشنبه مجددا صحنه تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران بود که توسط نیروهای بسیج مورد حمله واقع شدند.

از سویی استاندار تهران از کشته شدن یک افسر سپاه پاسداران طی درگیری‌ با معترضان در شهر ملارد در غرب پایتخت خبر داد.

در آریاشهر در حومه پایتخت تهران صدها تن از تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. و در شهرک صادقیه تهران نیروهای امنیتی با خشونت به تظاهرکنندگان حمله‌ور شده و به سوی معترضان تیراندازی کرده و برای متفرق کردن معترضان و پایان دادن به تحصن 3 روزه آنها در خیابان‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا نیز به نقل از فرماندار اسلام‌شهر در جنوب تهران گزارش داد که گفته با توجه به خطرناک بودن اوضاع درخواست نیروهای امنیتی کمکی کرده است.

این در حالی است که درگیری‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی همچنان ادامه یافته که در پی آن تظاهرکنندگان با بیرون راندن نیروهای امنیتی توانستند تعدادی از محله‌های این شهر را به طور کامل به کنترل خود درآورند.

از سویی تحصن و اعتصاب عمومی در بزرگ‌راه حکیم در تهران پایتخت ادامه یافت و ویدیو‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی دختران جوانی را نشان می‌دهد که شعار‌های «مرگ بر خامنه‌ای..مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

در همین راستا وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که 150 تن از تظاهرکنندگان در استان البرز و مرکز آن، بازداشت شدند.

شهر کرج برای سومین روز متوالی صحنه درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی و معترضان بوده و در آن مراکز پلیس، حوزه‌های دینی و مقرهای بسیج به آتش کشیده شدند.

از سویی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گزارش داد که معترضان به منزل و دفتر آیت الله محمدرضا ناصری یزدی امام جمعه یزد و نماینده خامنه‌ای در این شهر حمله کرده‌اند، که در پی آن دفتر امام جمعه اعلام کرد، نیروهای امنیتی حمله کنندگان را بازداشت کرده‌اند.

در شیراز نیز که از 3 روز پیش صحنه درگیری‌های خونین بوده تعدادی از محله‌های شهر به کنترل معترضان افتاد. جهانبخش محبی‌نیا نماینده شیراز در مجلس شورای ایران در این‌باره اعلام کرد: «باید در رفتارمان هوشیار باشیم زیرا که اوضاع در شهر شیراز بسیار نگران کننده و خطرناک‌تر از سایر استان‌ها است».

حمله به دفاتر امام جمعه و نمایندگی‌های ولی فقیه در استان‌ها و شهرهای مختلف ایران به طور گسترده‌ای روی داده و تعدادی از دفاتر، مقرها و منازل نمایندگان خامنه‌ای در شهرهای مختلف به آتش کشیده شدند.

از سویی فعالان به نقل از منابعی در وزارت کشور ایران اعلام کردند که تعداد کشته شدگان در تظاهرات جاری در ایران تاکنون به نزدیک به 200 تن کشته و 3000 زخمی رسیده است.

هر چند این آمار از سوی منابع مستقل تایید نشده اما سازمان‌های حقوقی حداقل از کشته شدن 40 تن در کل نقاط ایران خبر دادند.

از سویی شبکه حقوق بشر کردستان ایران از کشته شدن 16 تظاهرکننده در کرمانشاه و نزدیک به 100 زخمی طی درگیری‌های 4 روز اخیر معترضان با نیروهای امنیتی در این شهر خبر داد. از سویی دادستان کل این شهر تظاهرکنندگان را به قول خودش به مجازات اعدام به اتهام« محاربه با خدا» تهدید کرد.

مقامات ایران همچنین از احتمال توقف تمامی مسابقات ورزشی تا اطلاع ثانوی در این کشور خبر دادند. سپاه پاسداران ایران نیز صبح روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای در اشاره به گسترش اعتراضات به «اتخاذ تدابیر قاطعانه علیه اخلالگران در امنیت» ایران تهدید کرد.

وزارت خارجه فرانسه نیز در واکنش به رویدادها و تظاهرات جاری در ایران اعلام کرد که «پاریس از نزدیک اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند و نسبت به کشته شدن معترضان ابراز تاسف می‌کند و ضرورت احترام به حق تظاهر و اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادانه را یادآور می‌شود».

سخنگوی اتحادیه اروپا اما از نیروهای امنیتی ایران خواست تا بالاترین درجات خویشتن‌داری را در برابر تظاهرکنندگان از خود نشان دهند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین درباره کشته شدن ده‌ها تن در تظاهرات جاری در ایران شدیدا ابراز نگرانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید