آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران یک بند دیگر از توافق هسته‌ای را نقض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 18 نوامبر 2019 اعلام کرد که ایران یک بند دیگر از توافق هسته‌ای که با کشورهای غربی امضاء کرد را نقض کرده و بیش از 130 تن آب سنگین ذخیره کرد که در تاسیسات هسته‌ای این کشور استفاده می‌شود.

این آژانس در گزارشی که یک نسخه از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده، نوشت: «ایران در 16 نوامبر 2019 به آژانس اطلاع داد که ذخیره آب سنگین این کشور از مرز 130 تن گذشت.»

در ادامه این گزارش آمده که «آژانس در 17 نوامبر تاسیسات آب سنگین ایران را بررسی کرد. این تاسیسات در حال فعالیت است و ذخیره آب سنگین ایران به 131.4 تن رسیده است.»

در ماه‌های گذشته ایران به طور مستمر از تعهدات برجامی خود کاسته است. ایران در توافق برجام پذیرفته بود در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی، غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

اقدامات تهران در کاهش تعهدات هسته‌ای‌اش موجی از نگرانی را در میان کارشناسان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای ایجاد کرده و گمان می‌رود که زمانی که تهران برای ساخت بمب هسته‌ای نیاز دارد، کاهش یافته است.

بهروز کمال‌وندی، سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران یک هفته پیش گفت که ایران می‌تواند تا سطح 60 درصد به غنی‌سازی بپردازد و این اقدام واکنشی به سرباز زدن اروپایی‌ها از دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهد بود.

ایران همچنین اعلام کرد نسل جدید سانترفیوژهای نصب شده در تاسیسات هسته‌ای فردو امکان غنی‌سازی تا سطوح بالاتری را نیز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید