درپی افزایش قیمت بنزین؛ اتحادیه سواری ایران: کرایه باید تا 20% افزایش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رییس اتحادیه سواری ایران، از درخواست برای افزایش 10 تا 20 درصدی نرخ کرایه سواری‌های بین شهری خبر داد و از تعیین سهمیه ماهانه 60 لیتری برای اعضای این اتحادیه انتقاد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 15 نوامبر 2019، رحمت محمدعلی، رییس اتحادیه سواری کرایه، یکی از بزرگترین مشکلات «45 هزار نفر اعضای اتحادیه سواری کرایه که با خودروهای شخصی در جاده‌های بین شهری فعالیت می‌کنند» را میزان «سهمیه بنزین» آنها اعلام کرد.

به گفته او، میزان این سهمیه تعیین شده، مانند سهمیه مردم عادی «60 لیتر در ماه» است. این در حالی است که رانندگان این اتحادیه ماهانه بین «1000 تا 1200 لیتر بنزین» مصرف می‌کنند.

رییس اتحادیه سواری کرایه، با بیان اینکه از سال گذشته بر اساس دستور معاون اول رییس‌جمهور اجازه افزایش نرخ‌ها و قیمت‌ها بدون تایید سازمان حمایت داده نشد، از افزایش 20 درصد نرخ کرایه از ابتدای امسال با تایید این دستگاه نظارتی خبر داد.

او تاکید کرد که با افزایش جدید قیمت بنزین، حتما باید «نرخ کرایه افزایش پیدا کند».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، اعلام کرد که رانندگان تاکسی به دلیل افزایش نرخ بنزین، اجازه افزایش نرخ کرایه‌ها را ندارند و شهروندان می‌توانند تخلفات تاکسیرانان را به سازمان تاکسیرانی تهران اعلام کنند.

او از فعالیت سامانه‌های نظارتی و گشت‌های این سازمان برای برخورد با تخلفات احتمالی خبر داد.

به گفته قنادان، تعیین نرخ کرایه تاکسی براساس قیمت تمام شده سفر انجام می‌شود و این نرخ روال قانونی ویژه ای دارد و افزایش خودسرانه کرایه قانونا مجاز نیست.

محمدعلی در ادامه گفت: «بر اساس بررسی‌های صورت گرفته اگر سهمیه‌ اصلاح شده برای رانندگان ما کمتر از هزار لیتر باشد باید قیمت کرایه 10 درصد و اگر بین هزار تا 1200 لیتر باشد نرخ کرایه باید 10 درصد افزایش یابد».

گفتنی است، بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، که شب گذشته راس ساعت 24 اعلام شد، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است.

بر اساس این اطلاعیه، این اقدام بر اساس «مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه» انجام شد و از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه‌بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می‌شود.

کاربران ایرانی در فضای مجازی که با سه برابر شدن قیمت ناگهانی بنزین غافلگیر شدند، اعتراض و نارضایتی گسترده خود را نشان دادند. برخی گزارش‌ها نیز از «دعوت به تحریم خرید بنزین» و «دعوت به تجمع اعتراضی» توسط مردم منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها چندین شهر در ایران از جمله اهواز، شیراز، اصفهان، خرمشهر، ماهشهر و تهران شاهد تظاهرات و یا اقدامات دیگر اعتراضی از جمله آتش زدن برخی پمپ بنزین‌ها بود.

تظاهرات در اهواز در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

این در حالی است که حسن روحانی این افزایش قیمت را به نفع مردم دانست. رئیس جمهوری ایران با تاکید بر ضرورت و اهمیت اقدام دولت در «افزایش نرخ بنزین و کمک به خانوارهای ضعیف و متوسط از محل درآمد حاصل از آن»، گفت: «این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند در حل مشکلات آنان مفید و موثر باشد».

روحانی تاکید کرد که دولت مانع افزایش قیمت بنزین تا پنج هزار تومان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید