یکی از متهمان اعدام‌های تابستان 67 در سوئد به دادگاه رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از متهمان اعدام‌های گسترده سال 1367 که نام او «حمید نوری» گزارش شده، به دادگاهی در استوکهلم سوئد فرا خوانده شده و در دادگاه حضور یافت.

اولین جلسه دادگاه حمید نوری روز چهارشنبه 22 آبان (13 نوامبر 2019) در استوکهلم برگزار شد و اتهام‌های متعددی به متهم تفهیم شد.

یک حقوقدان ایران به نام کاوه موسوی که پیگیر بازداشت این متهم در خارج از ایران بود، به رسانه‌ها گفت که حمید نوری به «جنایت جنگی،‌جنایت علیه بشریت،‌شکنجه و مشارکت در جرم مستمر باز ندادن جنازه‌ها» متهم است.

اصطلاح اعدام‌های 67 به مجموعه وسیعی از اعدام‌های صورت گرفته در سال 1367 است که به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی ایران انجام شد و براساس آمارهای غیررسمی در مدت کوتاهی بیش از 6 هزار نفر اعدام شدند.

اگرچه تعدادی از اعدام‌ شده‌ها در شهرهای تهران، اهواز و رشت به خاک سپرده شدند، ولی هنوز از محل دفن تعداد قابل توجهی از قربانیان این حادثه اطلاعی در دست نیست.

احمد منتظری، فرزند ارشد آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت آیت‌الله خمینی، در سال 2018 یک فایل صوتی منتشر کرد، که نشان می‌دهد، ابراهیم رئیسی (رئیس فعلی قوه قضائیه ایران)، حسینعلی نیری، مصطفی پورمحمدی و مرتضی اشرافی برای کسب تکلیف درباره این اعدام به نزد آیت‌الله منتظری رفته‌اند ولی او ضمن مخالفت با این امر، به آنها گفته که تاریخ از آنها با نام «جنایتکار» یاد خواهد کرد و گفت: «شما را در آینده جزء جنایت‌کاران در تاریخ می‌نویسند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید