کانون نویسندگان ایران مرگ شاعر عرب اهوازی را مشکوک توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کانون نویسندگان ایران با مشکوک خواندن مرگ حسن حیدری شاعر جوان عرب اهوازی تاکید کرد در جامعه‌ای که از آزادی بیان برخوردار نیست و اطلاعات در هر زمینه‌ای جاده‌ای یک طرفه برای دستگاه‌های قدرت است و دروغ‌گویی و ریاکاری روش رایج «مسئولان» برای فریب مردم، چرا نباید «مشکوک» بود؟

کانون نویسندگان ایران طی نوشته‌ای در صفحه فیس‌بوکی خود با تسلیت به خانواده و دوستان و هواداران این شاعر جوان اهوازی با اشاره به بازداشت و سپس آزادی حسن حیدری به قید وثیقه و در نهایت انتشار خبر مسمومیت و مرگ او در بیمارستان شفا اهواز به آنچه «کارنامه وحشتناک جمهوری اسلامی» در موضوع «مرگ‌های مشکوک» نامید اشاره کرد و افزود: «این نخستین بار نیست که مرگی "مشکوک" اعلام می‌شود به ویژه هنگامی که به افراد منتقد و معترض مربوط بوده است. می‌توان فهرستی بلند از مرگ‌های "مشکوک" نام برد. همین چند روز پیش سال‌گرد درگذشت رامین پوراندرجانی پزشک وظیفه‌ی بازداشتگاه کهریزک بود. آیا شک و عدم یقینِ مکررِ بسیاری از مردم ایران در چنین موردهایی نوعی بیماری است و یا واکنشی عادی؟ به نظر می‌آید عادی است آنقدر عادی که اگر نمی‌بود سلامت روانی‌شان مورد تردید قرار می‌گرفت. شک، از غیبت حقیقت و سختی دسترسی به آن ناشی می‌شود.

در بخش دیگری از این نوشته با تاکید بر اینکه «نظام ولایت فقیه برای قدرت‌نمائی مبادرت به زندانی گرفتن انسان‌های بی‌گناه به اتهامات واهی از قبیل توطئه علیه امنیت ملی و یا ترور دانشمندان هسته‌ای و انواع و اقسام این گونه اتهام‌زنی‌های بی اساس می‌نماید» آمده است: «در چنین جایی مردم اگر "مشکوک" نباشند اگر به دیده‌ی تردید به حرکات و سکنات صاحبان قدرت ننگرند غیر عادی و بیمارگونه است. بنابراین، اگر مردمی مرگ حسن حیدری را "مشکوک" می‌دانند امر غریبی نیست آنها از منظر تجاربشان به واقعه می‌نگرند. حتی اگر این شاعر جوان به مرگ طبیعی فوت کرده باشد ذره‌ای از حقانیت شک کردن مردم نمی‌کاهد.»

مرگ شاعر هویت‌طلب اهوازی

شامگاه یکشنبه 10 نوامبر 2019 مناطق مختلف شهر اهواز شاهد اعتراضات گسترده مردم عرب بود. این اعتراضات پس از آن آغاز شد که یک شاعر سیاسی عرب مدتی پس از آزادی از زندان، صبح روز یکشنبه پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان داد صدها نفر از مردم اهواز در مناطق کوت عبدالله، کوی علوی و شکاره راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار روشن شدن دلیل مرگ حسن حیدری شدند. این شاعر پیش از این و به دلیل سرودن اشعار سیاسی و فعالیت در زمینه مطالبه حقوق مردم عرب اهواز بارها بازداشت و زندانی شده بود.

در یکی از این ویدئوها دیده می‌شود که مردم مسیر مواصلاتی کوت‌عبدالله را با سوزاندن لاستیک خودرو بسته و علیه حکومت ایران شعار سر دادند. برخی از فعالان اهوازی نیز رژیم ایران را به ترور بیولوژیک حسن حیدری متهم کرده و می‌گویند که او احتمالا زمانی که در بازداشت بوده، مسموم شده است. این شاعر عرب اهوازی ماه گذشته به قید ضمانت آزاد شد.

فعالان اهوازی می‌گویند که موضوع ترور نخبگان اهوازی از سوی رژیم ایران موضوع جدیدی نیست و این رژیم به روش‌های گوناگون از جمله مسموم کردن، تصادفات ساختگی، غرق کردن و روش‌های دیگر تا کنون جان تعداد قابل توجهی از فعالان و نخبگان عرب اهوازی را گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید