آمار متفاوت فقر در ایران... 16میلیون نفر یا 40 میلیون نفر زیر خط فقر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

قائم مقام رئیس کمیته امداد، آمار فقر در ایران را 16 میلیون نفر اعلام کرد که برای تحت پوشش قرار گرفتن آنها این نهاد 11 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. این در حالی است که نمایندگان مجلس ایران بارها آمار چهل میلیون نفر را اعلام کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 22 آبان 1398 (13 نوامبر 2019)، حسین صمصامی در مراسم «تودیع و معارفه مدیرکل کمیته امداد استان تهران»، 23 درصد از تولید ناخالص ملی را مربوط به استان تهران و 14 درصد از آن را مربوط به خوزستان اعلام کرد و این دو استان را به ترتیب در رتبه اول و دوم آمار قرار داد.

او از عرضه 62.5 درصد از تسهیلات بانکی در استان تهران خبر داد و میزان نقدینگی در این استان را بیش از 1950 میلیارد تومان اعلام کرد.

صمصامی، خط فقر استان تهران در شهریورماه امسال را 454 هزار تومان در ماه برای یک نفر دانست که این آمار در آذرماه سال گذشته 349 هزار تومان و در اسفندماه سال گذشته 446 هزار تومان بوده است.

به گفته او، همه افراد «زیر خط فقر» تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و تنها بین 20 تا 24 درصد از آنها تحت پوشش قرار دارند و بقیه تحت پوشش هیچ نهادی نیستند.

پیش از این، رسول خضری، نماینده مجلس ایران، با اشاره به «گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی ایران»، گفت: «در حال حاضر به‌ صراحت بیش از 40 میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند. ما باید این واقعیت را قبول کنیم. چرا می‌خواهیم در آمار هم دروغ بگوییم؟»

به گفته او اگر قبلاً 11 میلیون نفر در ایران یارانه‌بگیر بودند و نیاز به حمایت‌ در زمینه تامین کالای اساسی داشتند، در حال حاضر بیش از «40 میلیون نفر» نیاز به تامین «اقلام اساسی» دارند.

اما قائم مقام رئیس کمیته امداد، افراد تحت پوشش این نهاد را چهار میلیون نفر اعلام کرد و افزود: «در صورتی که قصد داشته باشیم تمام افراد زیر خط فقر را در حد تامین خوراک تحت پوشش بگیریم 11 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت چرا که گفته می‌شود 16 میلیون نفر زیر خط فقر هستند».

گفتنی است، مطابق اعلام بانک جهانی هر شهروند ایرانی برای قرار گرفتن بالای خط فقر باید روزانه 5.5 دلار درآمد داشته باشد در حالی که متوسط درآمد هر شهروند ایرانی 3.2 دلار است.

بر اساس آمار، متوسط درآمد سالانه هر خانوار شهری در سال گذشته 43 میلیون و 490 هزار تومان بود و این رقم برای هر خانوار روستایی 23 میلیون و 311 هزار تومان بوده است.

خط فقر بین‌المللی تعیین شده از سوی بانک جهانی به این معناست که افرادی که درآمد متوسط آنها روزانه کمتر از 1.9 دلار آمریکاست، در تامین نیازهای اولیه غذایی، پوشاک و سرپناه ناتوانند.

همچنین این نهاد بین‌المللی، خط فقر برای کشورهای دارای درآمد بالای سطح متوسط که شامل 60 کشور از جمله ایران، ترکیه، برزیل، چین و رومانی می‌شود، معادل درآمد روزانه 5.5 دلار برآورد کرده است.

بر این اساس، هر ایرانی برای این که سطح زندگی بالاتر از خط فقر داشته باشد، باید سالانه نزدیک به 2007 دلار درآمد داشته باشد. به عبارت دیگر درآمد ماهانه هر خانوار 3.3 نفری شهری غیرفقیر با توجه به نرخ 11 هزار و 500 تومانی دلار باید بیش از 6 میلیون تومان باشد و سالانه فراتر از 76 میلیون تومان باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید