نگرانی شدید اروپا از آغاز مجدد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن که وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه 11 نوامبر خواستار پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای شده و تاکید کردند که توافق هسته‌ای همچنان برای امنیت اروپا و منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است، سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای مشترک از آغاز مجدد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو ایران شدیدا ابراز نگرانی کردند.

به گزارش العربیه، در بیانیه آلمان، بریتانیا و فرانسه آمده است که غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای «فردو» می‌تواند پیآمدهای خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

شایان ذکر است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه در گزارش خود اعلام کرد که ایران همچنان تعدادی از محدودیت‌های اعمال شده در چارچوب توافق هسته‌ای را نقض می‌کند.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح داده شد که ایران همچنان محدودیت اعمال شده در چارچوب توافق هسته‌ای مرتبط با درصد غنی‌سازی، ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده و کاربرد دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته را نقض کرده است.

این خبرگزاری همچنان توضیح داد، ایران به فعالیت غنی‌سازی اورانیوم تا درجه خلوص %4.5 که بیش از سطح %3.67 تعیین شده در چارچوب توافق هسته‌ای است، ادامه می‌دهد.

در تازه‌ترین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران آمده است که «آژانس آثار اورانیوم طبیعی از منبع انسانی را در سایتی که ایران پیش از این اعلام نکرده کشف کرده است».

در این گزارش همچنین آمده است که ایران سانتریفیوژهای پیش‌رفته‌ای که توافق هسته‌ای به آنها اشاره‌ای نکرده از جمله آنها IR8B, IR9، IRS، IR6SMO را شناسایی کرده است.

در این گزارش گفته شده، ایران یک زنجیره دیگری از سانتریفیوژها شامل 164 سانتریفیوژ از نوع IR6 را نصب کرده است.

گام چهارم

ایران شنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم را تا %5 انجام خواهد داد، این اقدام ایران طی سلسله گام‌هایی است که طی آنها از عمل به تعهدات خود بموحب توافق هسته‌ای که ایالات متحده از آن خارج شده، سرباز زده است.

از سویی، علی‌رغم اینکه توافق هسته‌ای ایران را موظف به تعطیلی فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو و همچنین توقف غنی‌سازی اورانیوم می‌کند اما این کشور پنج‌شنبه فعالیت‌ها را در تاسیسات فردو ازسرگرفته و تاکید کرد که درصد غنی‌سازی را به تدریج افزایش می‌دهد تا اینکه از روز شنبه به اورانیوم غنی‌سازی شده با درجه %4.5 افزایش یافت.

ازسرگیری فعالیت‌ها در تاسیسات هسته‌ای فردو چهارمین گام ایران در راستای سیاست کاهش تعهدات هسته‌ای‌اش است که در ماه مه و در واکنش به اعمال تحریم‌ها علیه تهران از سوی آمریکا و خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در سال 2018 اتخاذ شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size