وزیر خارجه آلمان ایران را به بازگشت تحریم‌های اتحادیه اروپا تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان دوشنبه 11 نوامبر در حاشیه نشست وزارن خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل هشدار داد، گام‌های اخیر ایران در ارتباط با برجام، ممکن است به بازگشت تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران منجر شود.

به گزارش دویچه وله، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان تهدید کرد که اتحادیه اروپا ممکن است بدلیل نقض برنامه جامع اقدام مشترک تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را از سرگیرد.

براساس این گزارش، وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: «ما می‌خواهیم برجام را حفظ کنیم، اما ایران هم باید آن را حفظ کند و به سر تعهدات خود در قبال برجام بازگردد در غیر این صورت اتحادیه اروپا این حق را به خود می‌دهد که در صورت صلاح‌دید تمامی مکانیسم‌های وضع‌شده در برنامه جامع اقدام مشترک را به کار بندد».

وزیر خارجه آلمان افزود، با همتایان فرانسوی و بریتانیایی خود دیدار و در باره مواضع و اقدامات آتی در این راستا رایزنی خواهد کرد.

وبگاه «دبلیو .ای. جی» اخیرا مقاله‌ای با عنوان «توسعه هسته‌ای ایران و افزایش خطر آفرینی‌ها برای توافق هسته‌ای»، منتشر کرد که طی آن با بیان تلاش‌های نافرجام اروپا در احیای راه حل دیپلماتیک برای موضوع برجام و نظر کارشناسان در خصوص اهمیت فعال شدن تاسیسات فردو، به ارزیابی فشارهای داخلی وارده بر روحانی و ترامپ پرداخته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که از طرفداران پر و پا قرص حفظ برجام است، تصمیم ایران در مورد از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را به باد انتقاد گرفت.

به گفته برخی منابع شرکت‌کننده در گفت و گوهای اروپائیان، مکرون رئیس جمهوری فرانسه که پیشتاز تلاش‌های این قاره برای نجات برجام بعداز خروج آمریکا بود با ادامه فشار بر شرکای اروپائی خود خواهان اعطای زمان بیشتری به روند دیپلماتیک برای یافتن راه حل بوده است .

به نظر کارشناسان هر گونه اقدام در راستای غنی سازی بیش از 20% اورانیوم می‌تواند روند تولید مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای را تسهیل کند.
به گفته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ، تاسیسات فردو بزودی بشکل کامل فعال خواهد شد در همین رابطه مسئولان ذی ربط مبادرت به بردن کپسول 2 هزار کیلوئی حاوی گاز اورانیوم به مکان غنی سازی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید