روحانی: حفظ برجام تا سال آینده باعث رفع تحریم تسلیحاتی ایران می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه پیش از برجام، خرید و فروش سلاح توسط ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع بود، اعلام کرد که اگر این توافق تا سال آینده حفظ شود، تحریم تسلیحاتی ادامه نخواهد یافت و ایران به راحتی می‌تواند سلاح تهیه کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی، دوشنبه 11 نوامبر 2019، با حضور در جمع مردم رفسنجان با اشاره به قرارداد برجام، بین راههای مختلف برای ادامه یا کنار گذاشتن این قرارداد، از انتخاب راه «بینابین» خبر داد.

او ادامه حضور در برجام را باعث دستیابی ایران به یک هدف بزرگ سیاسی، امنیتی و دفاعی عنوان کرد.

روحانی ممنوعیت «خرید و فروش سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل» را یادآور شد.

او توضیح داد: «طبق این توافق و قطعنامه 2231، سال آینده اگر برجام را نگه داریم، تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می شود و به راحتی می‌توانیم سلاح خرید و فروش کنیم این یکی از آن آثار مهم توافق است».

رئیس جمهوری ایران، خروج از برجام را منجر به بازگشت «قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران» دانست و اعلام کرد که منافع ایران با «ماندن در برجام» تامین می شود.

او بین راه‌های مختلف برای کنار گذاشتن و پایبندی کامل به برجام، از انتخاب راه بینابین برای حفظ برجام خبر داد و گفت: «ما آنچه را در این توافق گذاشته بودیم، پله پله کاهش دادیم؛ این مسیر درستی است و امروز توان هسته ای ما از هر زمان دیگری بهتر است».

روحانی همچنین از افزایش تعداد سانتریفیوژهای ایران از پنج نوع به 15 نوع خبر داد.

گفتنی است، در حالی که یک سال تا پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران باقی مانده، مقامات آمریکایی به تازگی، نسبت به پایان یافتن این تحریم هشدار دادند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به لغو تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران که سال آینده منقضی می‌شود، هشدار داده است. هوک در پیام ویدئویی که ماه گذشته، در توئیتر وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد گفت: «یک سال دیگر از امروز تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه حکومت ایران به پایان خواهد رسید، بزرگترین دولت حامی «تروریست» قادر خواهد بود تسلیحات پیشرفته خرید و فروش کند که به مسابقه تسلیحاتی تازه در خاورمیانه منجر خواهد شد».

او در این پیام به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد که در سال 2015 و پس از توافق هسته‌ای تصویب شد. بر اساس این قطعنامه، جمهوری اسلامی از اکتبر سال 2020 مجاز به خرید و فروش سلاح‌های پیشرفته خواهد بود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در صفحه توئیتر خود درباره این موضوع نوشت: «به ‌دلیل توافق هسته‌ای ناقص ایران، تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در مورد ایران سال آینده پایان می‌یابد. کشورهایی مانند روسیه و چین می‌توانند به ایران تسلیحات پیچیده بفروشند. رژیم ایران نیز آزاد خواهد بود تا سلاح‌های پیچیده به هرکسی بفروشد. این مسئله رقابت تسلیحاتی جدیدی را در خاورمیانه آغاز می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید