میدان نفتی جدید در استان خوزستان ایران کشف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میدان نفتی جدیدی در ایران در حد فاصل بستان تا امیدیه در استان خوزستان کشف شد که حجم ذخایر نفت درجای این میدان بالغ بر 53 میلیارد بشکه اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وسعت این میدان نفتی، 2400 کیلومتر مربع است و 80 متر ضخامت دارد.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران در این باره گفت: «بخش اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در تلاش‌های چند ساله خود به ویژه از سال 1395 توانستند یک میدان نفتی جدید را کشف کنند». او گفت: «اندازه این میدان 53 میلیارد بشکه نفت، وسعت آن 2400 کلیومتر مربع و عمق آن 80 متر است. در زمانی که آمریکا فروش نفت ایران را تحریم کرد، کارگران و مهندسان ما توانستند این میدان را کشف کنند».

وی در ادامه گفت: «ما به فناوری و علم جدید برای ثروتمند شدن کشور نیاز مندیم اگر یک درصد ضریب بازیافت این میدان نفتی بیش‌تر شود، 32 میلیارد دلار درآمد ما بیشتر می‌شود. عده‌ای مخالف ورود شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی به کشور هستند اما ما هر کجا باید دنبال علم و فناوری باشیم و با علم و فناوری مردم خود را ثروتمند کنیم».

این میدان نفتی در استانی از ایران کشف شد که مردم این استان از فقیرترین شهروندان این کشور به حساب می‌آیند. استان خوزستان در ایران با آنکه نفت دارد اما یکی از استان‌های محروم این کشور به شمار می‌رود.

این در حالی است که چندی قبل، لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت، فرماندهان نظامی آمریکا طرحی دفاعی را در دست دارند تا ضمن جلوگیری از احیای مجدد داعش در سوریه از وقوع نفت سوریه به دست ایران یا این گروه تندرو ممانعت کنند.

صندوق بین‌المللی پول نیز در اکتبر سال جاری از نیاز ایران به فروش هر بشکه نفت خود به قیمت 155.6 دلار خبر داد تا دچار کسری بودجه نشود. این نهاد بین‌المللی همچنین پیش بینی کرد که ایران باید هر بشکه نفت خود را به قیمت 194.6 دلار بفروشد تا بودجه سال آینده در این کشور متعادل بماند.

گزارش منتشر شده در سایت رسمی صندوق بین‌المللی پول نشان داد که ایران برای جلوگیری از کسری بودجه امسال باید نفت خود را به قیمت هر بشکه 155.6 دلار به فروش برساند تا دچار کسری بودجه نشود. همچنین برای متعادل نگه داشتن بودجه سال آینده نیز ایران نیاز به نفت 194.6 دلاری خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید