دستیار معاون رئیس‌جمهوری ایران: چندهمسری فروپاشی خانواده‌ها را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دستیار معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان، چندهمسری را باعث افزایش فروپاشی نظام خانوادگی، افزایش طلاق و دعاوی مهریه دانست و خواستار جلوگیری از ترویج چندهمسری در جامعه شد.

شهناز سجادی، شنبه 9 نوامبر، در گفت‌وگو با ایسنا، سخنرانی هاشمی رفسنجانی در اواخر دهه شصت طی خطبه‌های نماز جمعه درباره «ازدواج موقت» را موجب از بین رفتن قبح ازدواج موقت (صیغه) در آن زمان اعلام کرد.

او از وجود «تجارت‌های نامناسب در پوشش صیغه در فضای مجازی و حقیقی» طی سال‌های اخیر خبر داد که شکل و شمایل کاملا قانونی و شرعی به خود گرفته و برخی مردان متاهل نیز از این پدیده استفاده می‌کنند.

سجادی، سکوت مراجع مسئول در برابر گسترش این مراکز و شبکه‌ها را باعث عادی شدن این فرهنگ غیرایرانی و غیردینی در جامعه دانست که منجر به مطرح شدن چندهمسری به صورت دائم و در یک منزل شده است.

او از نظام فرهنگی در ایران که «برای تشکیل یک ازدواج آبرومندانه دختران و پسران جوان آماده ازدواج، اقدام موثری از نظر تامین اجتماعی زوجین و حمایت اساسی برای سال‌های نخست انجام نمی‌دهد»، انتقاد کرد.

دستیار معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان، بخشی از جامعه ایرانی را دچار یک «ولع و طمع سیری ناپذیر» دانست که منجر به «انحطاط فرهنگی و اعتقادی در ابعاد قدرت، مادیات، رانت و سمت‌های متعدد حرفه‌ای، ارتشاء، اختلاس و سوءاستفاده از منابع عمومی» شده است.

ترویج اختلالات روانی در روابط جنسی

او از ترویج اختلافات روانی در روابط جنسی خبر داد.

سجادی، شعار چندهمسری یا صیغه‌های مکرر مخفی یا آشکار را خیانت به همسر و جریانی ضدفرهنگی نامید که تاثیرات بسیار منفی بر باقی‌مانده مظاهر اخلاق خواهد گذاشت.

این وکیل پایه یک دادگستری، فروپاشی نهاد والای خانواده را از نتایج چندهمسری دانست و گفت: «این پدیده در ابتدا برای فرزندان بدآموزی اخلاقی و جنسی به همراه دارد و منجر به فروپاشی یک خانواده و مطالبه مهریه توسط زوجه اول و گرفتاری‌های قضایی و اداری و آبروریزی اجتماعی می شود».

سجادی در ادامه اعلام کرد که مروجان این پدیده دارای فکر سطحی هستند و به تحکیم خانواده و حقوق زن توجهی ندارند، بلکه به ابعاد روحی و روانی کودکان که در این چالش و احیانا طلاق مورد صدمه و تخریب واقع می‌شوند نیز بی‌توجه هستند.

او از تلاش برای مشروعیت‌بخشی به خوش‌گذرانی برخی مردان، بدون توجه به بروز و ظهور انواع آسیب‌های اجتماعی را مورد انتقاد قرار داد.

دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان، تجربیات زندگی حرفه‌ای‌ خود را در زمینه وکالت و فعالیت مدنی را نشان دهنده ایجاد «چالش‌های شدید خانوادگی، خودکشی برخی فرزندان یا طلاق همسر اول» عنوان کرد و گفت: «به طور قطع می‌توان گفت در مقابل هر ازدواج مجدد شوهری، یک طلاق ( همسر اول) رخ می‌دهد و با تشکیل یک خانواده جدید، خانواده اول به فروپاشی می‌رسد».

او ایجاد فرصت برای دختران ازدواج‌نکرده از طریق پدیده چندهمسری را غیرمتناسب با فرهنگ جامعه ایرانی قلمداد کرد.

سجادی، تعداد دختران و پسران در ایران را از نظر آماری یکسان دانست و بیکاری، مهاجرت پسران جوان جویای کار از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ، گرانی هزینه زندگی به خصوص مسکن، ضعف مالی و ضعف تامین اجتماعی جوانان را به عنوان عوامل افزایش تجرد بین جوانان برشمرد.

دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان، برخی انواع صیغه را تنها موجب له‌شدن کرامت انسانی زنان نیازمند نان توسط مردان متاهل پولدار توصیف کرد و خواستار حمایت از زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار از سوی دولت‌ها شد تا به گفته او از ایجاد جریانی که سودای حضور زنان را در حرامسراهای خانگی در اندیشه و خیال خود می‌پروراند جلوگیری شود.

گفتنی است، به تازگی تصاویری از تبلیغاتی تحت عنوان کارگاه‌های آموزش مهارت چندهمسری و ضرورت احیای چندهمسری در صفحات اجتماعی ایرانی منتشر شد که جنجال زیادی به پا کرد. موسسه‌ای با نام حیات حسنی، این کارگاه آموزشی چندهمسری را در تهران و به صورت رایگان برگزار کرد.

کاربران بسیاری با این موضوع مخالفت کردند، دلیل انتقاد آنها این بود که مسئولین به جای حل مشکل ازدواج جوانان و فرهنگ‌سازی ازدواج‌های کم‌هزینه، کاهش قیمت‌ها و ارائه مسکن و تسهیلات مناسب به جوانان، چندهمسری را تبلیغ و ترویج‌ می‌کنند.

بعضی از کاربران این پرسش را مطرح کردند که چرا چندهمسری برای مردان مشکلی ندارد اما چندشوهری برای زنان ممنوع است.
کاربران موافق چندهمسری ولی به اسلام و دین استناد می‌کنند و معتقدند مرد می‌تواند در صورت تمایل، بیش از یک همسر داشته باشد. اما بیشتر کاربران، مخالف این موضوع بودند و آن را بسیار «قبیح و نفرت‌انگیز» توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید