ایران با 200 هزار شبه نظامی خود عامل تهدید برای ثبات منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقاله تحقیقاتی انستیتوت مطالعات راهبردی، ناقوس خطر را پیرامون ویژگی استراتژیک و سرنوشت ساز ایران به صدا درآورد که در دهه اخیر، خطرساز تر شده و از حدود و ثغور برنامه هسته‌ای و سلاح های بالستیک نیز فراتر رفته و با اهمیت تر می‌باشد.

این ویژگی راهبردی عبارت است از تکیه ایران بر شبکه شبه نظامیان و سازمان‌های تابع یا حامی خود در خاورمیانه. در این مقاله تاکید شده این گروه‌های شبه نظامی، ایران را از این امتیاز برخوردار می‌سازند، بدون اینکه این کشور مجبور به پرداخت بها یا ورود در رویاروئی مستقیم با دشمنان شود.

در این گزارش آمده است، بیش از 200 هزار جنگجوی عضو تشکیلات شبه نظامیان و گروه‌های غیردولتی در خاورمیانه وجود دارند که ایران می‌تواند با تکیه بر آنها ، ثبات منطقه را متزلزل کند که در این خصوص می‌توان از حزب الله در لبنان و سوریه ، حوثی‌ها در یمن و حشد الشعبی عراق نام برد ؛ هر چند که میزان سیطره ایران بر هر یک ازاین گروه‌ها، متفاوت است.

در این مقاله می‌خوانیم تجربیات مستقیم ایران از طریق سپاه قدس و دسته جات وابسته در سوریه، بیانگر برداشته شدن گامی کیفی در نحوه تعامل ایران از طریق دولت ( نظام اسد ) می‌باشد به طوری که نظام اسد با استفاده از این تجارب مفید و موفق تا این لحظه، روش‌های خود تغییر داده است.

کوی شاکی معاون مدیر انستیتو مطالعات راهبردی می‌گوید: «ایران به درستی از تکنیک طرف سوم یا همان شبه نظامیان استفاده کرده وتوانست موازنه قوا در خاورمیانه را تغییر دهد.از دید دولت ایران ، گروهای شبه نظامی ، تاثیر گذار تر از برنامه هسته ای و بالستیک و قوای نظامی متعارف آن هستند وهزینه کم تری دارند و به اهرم مورد علاقه ایران برای تاثیرگذاری در سطح منطقه تبدیل شده اند».

در ادامه گزارش آمده است، فقدان ثبات و حاکمیت عاقلانه درکشورها، این زمینه را برای جذب این گونه تشکیلات شبه نظامی برای ایران ایجاد می‌کند ؛ در حالی که چنین پیش زمینه مناسبی برای ایران در دیگر کشورها کاهش یافته ؛ علی رغم این واقعیت که مردم آن کشورها وابسته به طائفه شیعه هستند.

شاکی می افزاید: «ایران می‌کوشد از حمله مستقیم بپرهیزد زیرا جنگ ایران – عراق نشان داد ایرانی‌ها فاقد مهارت در ‌جنگ‌های متعارف هستند. توانمندی‌های آنها از طریق سپاه قدس، الترناتیو مناسبی است که دستاورها را افزایش داده و در راستای ایدئولوژی انقلاب قرار دارد .

برخی از محققان بر این باور بودند که برجام، انگیزه لازم را به ایران خواهد داد تا دولتی عادی باشد اما ایران زیاده طلب است و خواستار داشتن قدرت کنترل ثبات منطقه یا توان بر هم زدن آن در منطقه می‌باشد .

بر اساس این گزارش، علت اصلی که ادامه جذب و تامین مالی شبه نظامیان را برای ایران میسر می‌کند ، مواجه نشدن با پاسخی دندان شکن یا واکنشی نظامی از سوی جامعه بین المللی است. شاکی ضمن مخالفت با نتیجه گیری‌ها در این خصوص که تحریم‌های امریکا بر توان ایران درحمایت از گروه‌های وابسته به خود تاثیرگذار بوده می‌افزاید: «این گزارش نشان می‌دهد بهای شبه نظامیان در مقایسه با دیگر هزینه‌ها بسیار کمتر است و از دید نظام ایران از اولویت نیز برخوردار می‌باشد.

به گفته تهیه کنندگان این مقاله تحقیقاتی،ا عتراض‌های جاری در عراق و لبنان، چالشی اساسی برای این استراتژی ایران هستند زیرا نظام ایران در حال حاضر در پیوند با همان فسادی است که زمینه را برای تاثیر گذاری اش بر این کشورها فراهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید