در راستای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران: گازدهی در سایت فردو آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، گازدهی به سانتریفیوژهای فعال در سایت فردو از صبح امروز چهارشنبه 6 نوامبر 2019، آغاز شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، مخزن (سیلندر) 2800 کیلویی، حاوی حدود 2000 کیلوگرم گاز، با انتقال به مجتمع غنی‌سازی فردو در سالن خوراک‌دهی این مجتمع قرار گرفت.

روز گذشته، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تصمیم این کشور برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجام را به رسانه‌ها اعلام کرد.

بر همین اساس، سازمان انرژی اتمی ایران، مطابق دستور ریاست جمهوری این کشور، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی که گازدهی به 1044 سانتریفیوژ فعال در سایت غنی‌سازی فردو است را امروز آغاز کرد.

این در حالی است که ایران بر اساس توافق برجام، تزریق گاز در سایت فردو را متوقف کرده و قرار بود تنها 1044 سانتریفیوژ در فردو بچرخند.

روحانی، شرط بازگشت و عقب‌نشینی از این گام را «پایبندی طرف مقابل و بازگشت به تعهدات در تاریخ اول ژانویه 2017» اعلام کرد.

رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد که فعالیت این کشور در گام چهارم، همراه با نظارت آژانس انرژی اتمی است.

کشورهای غربی به این اقدام ایران واکنش نشان دادند، دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در این باره گفت: «اقدامات ایران برای امتناع از پیروی از شرایط برجام تهدیدی برای امنیت ملی بریتانیا است».

در بیانیه وزیر خارجه بریتانیا آمده است: «اقدامات اخیر ایران به وضوح با توافق هسته‌ای مغایرت دارند و خطری برای امنیت ملی ما محسوب می‌شوند. لازم است ایران به تعهداتی که پذیرفته پایبند باشد و فوراً به پایبندی کامل در برجام بازگردد».

روسیه نیز در واکنش به این حرکت ایران آن را اقدامی «نگران کننده» توصیف کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در این باره گفت: «از بین رفتن برجام هیچ خیری به همراه ندارد».

او با بیان اینکه مسکو با نگرانی نسبت به این خبر واکنش نشان می‌دهد، افزود: «شما می‌دانید که روسیه حامی حفظ معاهده‌ی هسته‌ای و حمایت از آن در وضعیت مناسب است».

گفتنی است، در تاریخ 6 سپتامبر، ایران مرحله سوم «کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای» را آغاز کرد و محدودیت‌های فعالیت‌های تحقیقاتی را برداشته است. در تاریخ 8 سپتامبر، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد که مقامات ایرانی از آغاز تحقیقات و توسعه سانتریفیوژهای جدید خبر داده اند.

چندی پیش تهران اعلام کرد که اقداماتی را در دست تدوین دارد که مرحله چهارم کاهش تعهدات خود را به انجام برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید