روحانی: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که این کشور، گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را آغاز خواهد کرد. روحانی با بیان اینکه به کشورهای 1+4 و دوست اعلام شده که فعالیت جدید ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای آغاز شده، این فعالیت را با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، سه‌شنبه 5 نوامبر 2019، حسن روحانی، در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی، گفت: «در کنار کاهش تعهدات برجامی، مذاکرات و اقدامات سیاسی و عملی را آغاز کردیم و اعلام کردیم که برجام که تعهدی چندجانبه است و همه باید اجرا کنند و یک سال صبر کردیم و مهلت دادیم و سپس اقدامات خود در خصوص کاهش تعهدات برجامی را آغاز کردیم».

او از عدم رعایت محدودیت ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌سازی شده پس از برداشتن گام اول کاهش تعهدات برجامی خبر داد.

روحانی با بیان اینکه غنی‌سازی ایران تا مرز 3.67 است، از رعایت نکردن این تعهد، پس از برداشتن گام دوم خبر داد.

او با اشاره به تعهد ایران در زمینه محدودیت در «تحقیق و توسعه» گام سوم کاهش تعهدات را همراه با تحقیق در زمینه «تحولات علمی، تولیدات سانتریفیوژ مقدار و زنجیره» اعلام کرد.

رئیس جمهوری ایران، با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: «به کشورهای 1+4 و دوست اعلام می‌کنیم که فعالیت جدید ما با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود و گام چهارم همانند گام‌های قبلی قابل بازگشت است و هر زمان که آنان به تعهدات اول ژانویه 2017 خود بازگردند ما نیز به تعهدات خود در این تاریخ باز خواهیم گشت».

او از برنامه ریزی برای «گازدهی در سایت فردو» از فردا خبر داد که طبق برجام قرار بوده این اقدام انجام نشود.

روحانی از پایبندی به «مذاکرات پشت پرده برای حل و فصل موضوع» برای حرکت به جلو خبر داد و گفت: «ظرف دو ماه آینده، فرصت مذاکره وجود دارد تا به راه‌حل درستی دست یابیم تا کل تحریم‌ها از جمله بخش فلزات و بیمه برداشته شود، نفت را به راحتی بفروشیم و از پول‌هایمان در بانک‌ها استفاده کنیم».

او از ثمر ندادن قدم‌های برداشته شده در گذشته در نیویورک، خبر داد و تاکید کرد که نباید مایوس شد و باید پیوسته دنبال مذاکره بود.
رئیس جمهور ایران در ادامه اعلام کرد که برخی کشورها تلاش کردند نشان دهند که «ایران به سعودی» حمله کرده است و سفر به نیویورک را برای ارائه توضیحات درباره بی ارتباط بودن این حمله به ایران، قلمداد کرد.

گفتنی است، در تاریخ 8 می 2019، یک سال پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور بر اساس بندهای 26 و 36 برجام، اجرای برخی اقدامات در چارچوب این تعهدنامه را متوقف می‌کند.

این بیانیه در توضیح «کاهش تعهدات» گفته ‌است که «جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند».

در پی انتشار این بیانیه حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: «از امروز فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می‌کنیم».

در بیانیه شورای‌ عالی امنیت ملی ایران، به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده شد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند؛ در غیر این صورت در گام بعدی جمهوری اسلامی ایران «رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد».

این تصمیم ایران در همین روز طی نامه حسن روحانی به اطلاع سران کشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه رسید.

پس از بیانیه ایران، کشورهای اروپایی عضو برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به مهلت 60 روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.

همچنین فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه در واکنش به اقدام ایران گفت که «اگر ایران به تعهدات هسته‌اش احترام نگذارد مسئله فعال‌سازی مجدد سازوکار تحریم‌ها مطرح خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید