یکی از رهبران دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا در تهران: به شدت پشیمانم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دوشنبه تهران خود را برای برگزاری مراسم چهلمین سالگرد اشعال سفارت آمریکا در تهران بدست جمعی از دانشجویان و به گروگان گرفتن کارمندان و دیپلمات های آن از 4 نوامبر 1979بمدت 444 روز آماده می سازد ولی دانشجوی رشته مهندسی دانشگاه تهران که در آن زمان 23 ساله بود و رهبری این اشغالگری را بعهده داشت ، از این کار خود ابراز پشیمانی کرده است .

ابراهیم اصغر زاده در مصاحبه بلندی با آسوشیتدپرس عنوان کرد که پزواک "بحران گروگان‌ها" همچنان طنین انداز است و عامل افزایش تنش میان آمریکا و ایران می باشد.

این رهبر دانشجوئی پیشین به همه توصیه کرد که همانند وی گام برندارند.وی در مصاحبه با این خبر گزاری ( مظابق با خلاصه برداری العربیه نت ) و همچنین در خبر پخش شده از سوی آژانس مطبوعاتی فرانسه ؛ نسبت به ادعای طرفداران سپاه پاسداران (که در ان زمان تازه متولد شده بود) در خصوص مهندسی عملیات اشغال سفارت آمریکا ، ابراز تردید کرد و تاکید نمود که این دانشجویان هستند که باید بخاطر از کنترل خارج شدن امور بعد از دو روز از اشغال سفارت ، مورد سرزنش قرار بگیرند.

اصغرزاده در این مصاحبه توضیح داد برنامه دانشجویان در ابتدا ، تحصن در برابر سفارت بود ولی "اوضاع از کنترل انها خارج شد و به تصرف سفارت انجامید و ما ( دانشجویان سابق ) صرفا مسئولیت 48 ساعت نخست اشغال سفارت را بعهده داریم اما با ابراز حمایت ایت الله خمینی رهبر انقلاب و نهاد دینی از اقدام ، امور از کنترل ما در رفت ".وی افزود : "جامعه امادگی چنین حادثه ای را داشت و حوادث بسرعت اتفاق افتاد بطوریکه ما زنجیر کشیده شده به دور سفارت را بریدیم و بعضی از دانشجویان از دیوار سفارت بالا رفته و سفارت را بسرعت اشغال کردیم ".

به نظر اصغر زاده فرارشاه از ایران در فوریه 1979 شرایط را برای بروز این رویداد اماده ساخت بطوریکه کشور ظرف چند ماه در معرض تنشهای گسترده شامل حملات جدائی طلبانه وانقلاب های کارگری و ایجاد منازعات داخلی بر سر قدرت واقع شد و با مخالفت عناصر نیروی انتظامی با ادامه کار خود ، اشوب کشور را فرا گرفت تا جائیکه دانشجویان مارکسیست ، سفارت آمریکا را بمدت دو روز تصرف کردند و پس ان بود که کنترل امور از دست رفت ، بهمین دلیل است که من همه گناه را به گردن می گیرم که بمثابه ابراز پشیمانی و اعتراف به اشتباه او در اقدام جنبش دانشجویان است . با این حال او توضیح داد که علت خشم وی ، اعطای اجازه از سوی جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت آمریکا به درمان شاه در نیویورک بخاطر ابتلایش به سرطان بود که به گفته اصغر زاده همین امر، آتش عضب برای تصرف سفارت را علی رغم مخالفت ابتدائی دانشجویان به تصرف سفارت ، برافروخت .

یکی از همین دانشجویان ، رئیس جمهوری ایران شد.

به گفته اصغر زاده یکی از رهبران تند روی دانشجویان یعنی همان احمدی نژاد که خواستار تصرف سفارت شوروی نیز شده بود در سال 2005 رئیس جمهوری ایران شد اما دانشجویان در سفارت امریکا استقرار یافتند تا از این طریق کارتر را برای بازگرداندن شاه به ایران زیر فشار بگذارند ولی با گذشت زمان وضعیت وخیم تر شد و شاه در سال 1980 در قاهره درگذشت .

به نظر اصغر زاده که بعدها در سال‌های پس از اشغال سفارت تبدیل به سیاستمداری اصلاح طلب شده و مدتی را نیز بخاطر نظرات سیاسی خود در زندان بسر برده بود . ایران باید برای بهبود روابط خود با امریکا تلاش کند هر چند که به اعتراف وی این کار با توجه به اعمال فشار ترامپ بر ایران فوق العاده دشوار شده است .اصغر زاده افزود که هیچ احتمالی در راستای برقراری رابطه میان تهران و واشنگتن وجود ندارد که از زمان بجران اشغال سفارت قطع شده است.گروگان‌های زن و مرد سفارت امریکا در 20 زانویه 1981 بعد گذشت یک سال و دو ماه و دو هفته و دو روز ، آزاد شدند در حالی که این اقدام هیچ دستاوردی برای ایران و ملت آن جز خطر و زیان در بر نداشت .

اما د رعین حال می‌بینیم که تصرف سفارت خانه‌ها و نمایندگی های دیپلماتیک یا حمله به آنها بعدها بصورت تاکیتیکی برای نظام ولایت فقیه یا رویه طبیعی برای تندروها در تعامل با کشورهای دیگر در آمد ؛ بطوریکه برخی آشوب گران در سال 2011 سفارت انگستان و در سال 2016 مقر دو کنسولگری عربستان را مورد تعرض قراردادند که منجر به قطع روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض شد .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید