فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خطیب نماز جمعه تهران: شیعیان انگلیسی در تظاهرات عراق نفوذ دارند

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  خطیب نماز جمعه تهران، برخی معترضان عراقی که در تظاهرات ضدحکومتی شرکت می کنند را وابسته به «گروه‌های منحرف» دانست که به گفته او «شیعه انگلیسی» هستند و باید مردم عراق مراقبت نفوذ آنها باشند.بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، جمعه 1 نوامبر 2019، محمدعلی موحدی‌کرمانی، با اشاره به تظاهرات این روزها در عراق که شدت و گستردگی بیشتری یافته است، از عدم بهره برداری مردم از بودجه طی 100 سال اخیر خبر داد و آن را نتیجه «ساختار غلط برنامه تنظیم شده و توزیع بودجه در فقر و تبعیض» دانست.

  او خواسته مردم عراق در تجمعات را «عدالت و حل مشکلات» عنوان کرد و گفت: «مرجعیت محترم عراق، دولت را موظف به اصلاحات و رسیدگی به اعتراضات کرده‌اند، در عین حال آنچه در روزهای اخیر شاهد بودیم و شنیدیم، فقط اعتراض و مطالبه اصلاحات اقتصادی نبود».

  موحدی‌کرمانی، ادعا کرد که «دشمنان عراق» در این تظاهرات از خشونت استفاده کرده و مردم را مورد حمله قرار داده و عده بیشماری را کشته و مجروح کرده‌اند، اما هویت این دشمنان را مشخص نکرد.

  او در ادامه افزود: «حتی بعضی از متدینین را قطعه‌قطعه کرده و بعضی را در آتش سوزاندند؛ توجه کنیم که دشمنان مترصد فرصتی است که بر موج سوار شود و این اوضاع را به‌ وجود می‌آورد».

  خطیب نماز جمعه این هفته تهران، مدعی شد که سفیر آمریکا در عراق، به صورت علنی از خشونت حمایت می‌کند و به صراحت نیروهای انتظامی عراق را از کنترل این رفتارها منع می‌کند.

  موحدی‌کرمانی، آمریکا را «جنایتکار» نامید و این کشور را یکی از عوامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم عراق دانست.

  امام جمعه این هفته تهران، تنها راه اصلاح عراق را «پیروی از مرجعیت» در چارچوب قوانین و دولت قانونی کنونی، عنوان کرد.

  «شیعه انگلیسی»

  او اظهار کرد: «در اعتراضات عراق، بعضی گروه‌های منحرف که ما آنها را شیعه انگلیسی می‌دانیم هم نفوذ کرده و به ‌خصوص در کربلا و بصره و عماره، جنایاتی را مرتکب شدند که مردم عراق باید هوشیار بوده و صفوف خود را از آنها جدا کنند».

  موحدی‌کرمانی در بخش دیگری از سخنانش به تظاهرات اخیر لبنان اشاره کرد و ریشه آن را مربوط به دولت حریری دانست که از خارج وام گرفته و مردم لبنان را بدهکار کرده است.

  او نیاز سالانه اداره اقتصاد و معیشت مردم لبنان را حدود «15 میلیارد دلار» دانست که با بی‌تدبیری، حدود «120 میلیارد دلار» بدهی، روی دست مردم گذاشته‌اند.

  موحدی‌کرمانی، با انتقاد از استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، این اقدام را در راستای مصلحت رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که باعث تشدید اعتراضات خیابانی شده و در نهایت طوایف مختلف را با یکدیگر درگیر می‌کند.

  نگرانی مقامات ایرانی

  دیگر مقامات ایران نیز نگرانی خود را از اعتراضات مردم عراق و لبنان ابراز کردند. اعتراضاتی که در آنها صراحتا علیه عوامل نفوذی جمهوری اسلامی در این کشورها، شعار سر داده شد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز دو روز پیش، با اظهارنظر درباره این اعتراضات، «سلب امنیت» را بزرگترین لطمه به یک کشور دانست و از برنامه ریزی دشمنان برای آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه سخن گفت.

  او در ادامه افزود: «عامل این خباثت‌ها و کینه‌ورزی‌های خطرناک، شناخته‌شده هستند و در پشت این قضایا، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتوانه پول برخی کشورهای مرتجع منطقه قرار دارند».

  رهبر جمهوری اسلامی، خواستار پیگیری خواسته‌های مردم در «چارچوب قانون» شد.

  خطیب نماز جمعه این هفته تهران، اعتراضات مردم لبنان و عراق را فتنه نامید و حزب‌الله لبنان و شیعیان این کشور را بازوی یاری همه لبنانی‌ها دانست.

  او تظاهرات مردمی در این دو کشور را «ناامنی» خواند و با امن دانستن ایران، دلیل این امر را حکومت ولایت فقیه عنوان کرد.

  گفتنی است، تظاهرات مردم عراق، طی روزهای اخیر، در اعتراض به فساد ریشه دار مقامات و مشکلات معیشتی گسترده و نفوذ بیگانگان به ویژه ایران، روی داده است.

  در اولین روز از اکتبر 2019، این اعتراضات در بغداد شکل گرفت و خیلی زود به شهرهای دیگر هم سرایت کرد. پس از گذشت سه هفته از این اعتراضات، بیش از 200 نفر کشته شدند.

  رویترز به نقل از دو منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که گزارش‌هایی از سرکوب اعتراضات ضدحکومتی توسط اسنایپرهایی که وابسته به عناصر جمهوری اسلامی ایران بودند، وجود دارد. یکی از این مقامات در این خصوص گفت: «ما مدارک تأیید شده‌ای داریم که نشان می‌دهد تیراندازهای فوق وابسته به عناصر شبه‌نظامی بودند که به جای فرمانده اصلی نیروهای مسلح، تنها به مافوق‌های خودشان گزارش کار می‌دادند، آنها عضو گروهی بودند که بسیار نزدیک به ایرانی‌ها است».

  بسیاری از معترضان عراقی با سر دادن شعارهایی به دخالت ایران در امور داخلی عراق اعتراض کردند. «بغداد حرة حرة، ایران، برة برة» (بغداد، آزاد، آزاد؛ ایران برو بیرون، بیرون) از رایج ترین شعارها علیه ایران طی روزهای اخیر بود.

  جرقه اعتراضات در لبنان نیز پس از افزایش مالیات زده شد. مردم این کشور با حضور گسترده در خیابان‌ها خواستار تغییر حکومت شدند که در نهایت منجر به استعفای سعد حریری، نخست وزیر این کشور شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران