فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزارت خارجه ایران: تا اطلاع ثانوی به عراق سفر نکنید

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  وزارت خارجه ایران، سه‌شنبه 29 اکتبر از شهروندان این کشور خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق که این روزها درگیر تظاهرات مردمی است، اجتناب کنند.

  در سایت رسمی وزارت خارجه ایران آمده است، شهروندان این کشور تا اطلاع ثانوی به عراق سفر نکنند.

  این سایت، تظاهرات مردم عراق را «ناآرامی» نامید و به همین دلیل، از ایرانیانی که عازم عراق هستند خواست از سفر خود صرف نظر کنند.

  همچنین، همزمان با آغاز اعتراضات مردمی عراق در چند هفته پیش نیز، این وزارت، در بیانیه‌ای با ابراز تاسف از بروز تجمعات مردم در چند شهر عراق، از زائران ایرانی خواسته بود سفر به عراق را تا آرام شدن شرایط در آن کشور به تاخیر بیندازند.

  امسال، بر اساس اعلام ستاد اربعین ایران، طی برگزاری این مراسم، ده‌ها زائر ایرانی در عراق جان باختند.

  گفتنی است، شهروندان عراق طی هفته‌های اخیر در اعتراض به اوضاع بد اقتصادی و مداخله ایران در این کشور به خیابان‌ها آمدند و در اغلب شهرهای این کشور دست به تظاهرات زدند.

  به تازگی برخورد نیروهای امنیتی عراق با معترضان پس از اعلام حکومت نظامی شبانه منجر به کشته شدن 14 نفر در یک شب شد. تصاویر منتشر شده از تجمعات مردم، شلیک گلوله تک تیراندازها به سمت مردم را نشان می‌دهد.

  احمد الجبوری، نماینده پارلمان عراق، 5 اکتبر، به نقش قاسم سلیمانی، یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران در سرکوب معترضان عراقی اشاره کرد و از اراده مصمم مردم عراق برای برگزاری تجمعات گسترده تر خبر داده بود.

  این در حالی است که بارها پرچم ایران، توسط مردم عراق که در تظاهرات شرکت کرده‌اند، به آتش کشیده شده است. شعارهای ضدایرانی «بغداد حره حره، ایران بره بره» (بغداد آزاد است، ایران برو بیرون) نیز بارها توسط معترضان سر داده شد.

  تبلیغات