صندوق بین‌المللی پول: ایران برای متعادل نگهداشتن بودجه نیاز به نفت 155.6 دلاری دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صندوق بین‌المللی پول از نیاز ایران به فروش هر بشکه نفت خود به قیمت 155.6 دلار خبر داد تا دچار کسری بودجه نشود. این نهاد بین‌المللی همچنین پیش بینی کرد که ایران باید هر بشکه نفت خود را به قیمت 194.6 دلار بفروشد تا بودجه سال آینده در این کشور متعادل بماند.

گزارش منتشر شده در سایت رسمی صندوق بین‌المللی پول نشان می دهد که ایران برای جلوگیری از کسری بودجه امسال باید نفت خود را به قیمت هر بشکه 155.6 دلار به فروش برساند تا دچار کسری بودجه نشود. همچنین برای متعادل نگه داشتن بودجه سال آینده نیز ایران نیاز به نفت 194.6 دلاری خواهد داشت.

قرارداد نفت خام برنت که بر اساس قیمت نفت خام سبک شیرین دریای شمال است و یک درجه معیار سنجش جهانی است معمولاً چند دلاری گران‌تر از نفت ایران است، قیمت این نفت، امروز پایین تر از 62 دلار معامله شد. نهادهای بین‌المللی، از جمله اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز پیش‌بینی کردند که قیمت نفت برنت در سال جاری به‌ طور میانگین 62 دلار و در سال آینده 60 دلار باشد.

بر همین اساس، بودجه سال جاری و آینده ایران با کسری هنگفتی روبرو خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که کسری بودجه عمومی ایران در سال 1398 برابر 8 درصد کل اقتصاد این کشور (تولید ناخالص داخلی) و برای سال آینده نیز برابر 8.1 درصد اقتصاد خواهد بود.

گفتنی است، بودجه عمومی امسال ایران حدود 1744 تریلیون تومان در نظر گرفته شده‌ که با احتساب نرخ رسمی ارز (4200 تومان) معادل 415 میلیارد دلار است. این در حالی است که صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی ایران را بر اساس دلار آمریکا برای امسال، حدود 458.5 میلیارد دلار اعلام کرد، اما ایران با کاهش شدید صادرات نفت روبرو است.

قانون بودجه امسال نشان می دهد که سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت (نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی) 137 تریلیون تومان ‌است و این رقم بر اساس صادرات روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت برنامه‌ریزی شده ‌است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران اعلام کرد که منابع و مصارف دولت در بودجه امسال به 386 هزار میلیارد تومان کاهش خواهد یافت.

او شرایط پیش‌روی ایران را سخت و بحرانی توصیف کرد و گفت: «با توجه به افت شدید درآمدها در سال جاری باید دخل و خرج کشور تنظیم شود و در این رابطه اقداماتی انجام شده است».

این در حالی است که طبق قانون بودجه، دولت باید منابع و مصارف خود را با 448 هزار میلیارد تومان منابع عمومی تنظیم می‌کرد، اما با توجه به کمبودهایی که در منابع دارد آن را با کاهش 62 هزار میلیارد تومانی به 386 هزار میلیارد تومان رسانده که در نتیجه آن باید صرفه‌جویی‌هایی انجام شود.

پس از اعمال شدیدترین تحریم های آمریکا علیه ایران به منظور رساندن صادرات نفت این کشور به صفر، روسیه و چین همچنان از این کشور نفت وارد می کنند. آمار شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها حاکی از صادرات روزانه 300 هزار بشکه نفت ایران است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده، رشد اقتصادی ایران، امسال منفی 9.5 درصد باشد.

این نهاد بین‌المللی همچنین رشد اقتصاد غیرنفتی ایران را برای امسال، منفی 4.2 درصد و رشد اقتصاد بخش نفتی ایران را منفی 28.3 درصد اعلام کرد.

پیش بینی دیگر صندوق بین‌المللی پول درباره کل صادرات این کشور شامل نفتی، غیرنفتی و خدمات است که از بالای 103 میلیارد دلار در سال گذشته به 60.3 میلیارد دلار طی امسال کاهش پیدا کند.

همچنین، کل واردات این کشور نیز از 86.5 میلیارد دلار به حدود 73.3 میلیارد دلار طی امسال می رسد و در سال آینده نیز این رقم به 71.7 میلیارد دلار نزول می یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size