ایران: آمار صندوق بین‌المللی پول درباره مهاجرت از ایران وقیحانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران، با اشاره به «فرار مغزها» از این کشور، آن را «کلاه‌ گشادی» دانست که سر ایران گذاشته شده و آن را یک «حرکت سازمان‌دهی» قلمداد کرد که توسط یک شبکه‌ به جامعه تزریق می شود. او رتبه اول ایران در مهاجرت را که توسط صندوق بین‌المللی پول اعلام شد را «وقیحانه» عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سورنا ستاری، دوشنبه 28 اکتبر 2019، با اشاره به خروج نخبگان از ایران، از وجود یک شبکه خبر داد که این موضوع را به جامعه «تزریق» می کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران، آمارهای صندوق بین‌المللی پول را «وقیحانه» دانست و تاکید کرد که ایران مطابق اعلام آمار این صندوق، رتبه اول فرار مغزها را ندارد.

ستاری از کاهش قابل توجه آمار مهاجرت دانشجویان دانشگاه شریف مطابق پایش های اخیر در ایران خبر داد.

بر اساس آمار انجمن ریاضی ایران، میل به مهاجرت دانشجویان ریاضی نسبت به دیگر رشته‌ها بالاتر است. بر اساس این آمار، دانشجویان ایرانی از دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌های برجسته ایران، همچون دانشگاه تهران یا دانشگاه صنعتی اصفهان که در المپیادهای علمی بین‌المللی در رشته‌های فیزیک، ریاضی، شیمی و روباتیک، رتبه بالایی به دست می آورند، علاقه چندانی به ماندن در ایران ندارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران، تاکید کرد که کاهش آمار مهاجرت دانشگاه شریف به معنای کاهش کل آمار مهاجرت نیست بلکه «تغییر نوع مهاجرت» را نشان می دهد.

ستاری از افزایش مهاجرت از نوع علمی به «سرمایه‌گذاری و شغلی» خبر داد.

او بر اساس آمارهای سازمان ملل، اعلام کرد که ایران جزء 20 الی 30 کشور اول دنیا در بحث مهاجرت نیست و این کشور نه «مهاجرپذیر» و نه «مهاجرفرست» است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران «ضعف مرکز آمار» در ارائه اعداد و ارقام مهاجرت را باعث «آمارسازی دیگران» برای ایران در این زمینه عنوان کرد.

ستاری، مهاجرت از ایران را از نظر کمی عدد پایینی دانست که نسبت به «کشورهای هم‌عرض» عدد چندان بالایی به شمار نمی آید.

به گفته او کل آمار مهاجرت ایران، بین 32 تا 40 هزار نفر در سال است که کاملاً «رصد» می شود که این افراد کجاها می‌روند و وضعیت ویزاها چگونه است.

ستاری، اعلام کرد که تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در اوئل انقلاب ایران، 56 هزار نفر بود که بیشترین کلونی دانشجوی خارجی در آمریکا به شمار می رفت، اما در حال حاضر رتبه ایران بین 12 تا 15 است.

او از تحصیل 350 هزار دانشجوی چینی در آمریکا خبر داد که توسط ترامپ به 300 هزار نفر کاهش یافته است.

به گفته او، کشور سعودی پنج برابر ایران و کره هفت تا هشت برابر ایران در آمریکا دانشجو دارد.

ستاری افزود: «من این پدیده را نفی نمی‌کنم، ولی نه با این‌ تعدادی که راجع به آن صحبت می‌کنند. ضمن این که کیفیت بچه‌های خروجی ما بالا است و برای همین هم ما در معاونت علمی تمرکزمان را بر برگشت این بچه‌ها گذاشته‌ایم».

او در ادامه ادعا کرد که ایران توانسته طی سه سال گذشته، حدود 1400 تا 1500 نخبه این کشور را برگرداند که بیشترشان جذب استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها شده اند.

آماری به نقل از گزارش صندوق بین‌المللی پول ارائه شده که اعلام می ‌کند ایران در سال 2009، رتبه اول را در فرار مغزها دارد؛ به گفته صندوق بین‌المللی پول؛ بیکاری، سطح پائین درآمد اساتید و نخبگان، نارسایی‌های مالی و اداری، کمبود امکانات تخصصی علمی و بی‌ثباتی از جمله دلایل اصلی مهاجرت ایرانیان است. این آمار تاکنون چندین بار با واکنش های تند از سوی برخی مقامات ایران مواجه شده است.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی، رئیس یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی ایران، از مهاجرت سالانه 150 تا 180 هزار متخصص تحصیلکرده ایرانی خبر داد.

او بر لزوم ایجاد تسهیلات برای بازگشت نخبگان ایرانی که به خارج مهاجرت کرده اند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید