«نیمی از 300هزار نفر با درآمد‌های بالا در ایران مالیات پرداخت نمی‌کنند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران شنبه 26 اکتبر گفت، اطلاعات بانکی موجود از افرادی که درآمدهای بالا دارند نشان می‌دهد که نیمی از آنها مالیات پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش ایرنا، امید علی پارسا در مشهد گفت، نیمی از جمع حدود 300 هزار نفر که درآمدهای بالا در ایران دارند، مالیات پرداخت نمی‌کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران گفته است: «لیست بانکی تراکنش‌های مالی حدود 300 هزار نفر که درآمدهای بالای میلیارد داشتند در اختیار این سازمان قرار گرفته که بر اساس بررسی انجام گرفته نیمی از آنان مودی مالیاتی نبودند و نیمی دیگر از آنان که مودی مالیاتی بودند کمتر از آنچه لازم است مالیات می‌پرداختند.»

وی افزود: «کل مالیات‌های وصولی کشور هشت درصد از درآمدهای آن است و کل درآمدهای وصولی در کشور کم است زیرا معافیت‌های مالیاتی زیاد، فرارها زیادتر و پایه‌های مالیاتی کمتر است.»

رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران همچنان گفته است، در بودجه سال 1398 درآمد مالیاتی بالغ بر 141 هزار میلیارد تومان تصویب شده است.

او با این حال تاکید کرد: «دولت در صدد نیست جهت «تامین هزینه‌های خود، بخش خصوصی منضبط و شفاف و خوش حساب دچار فشار مضاعف مالیاتی شود.»

قبل از این در ژانویه سال جاری خطیب نماز جمعه تهران در سخنرانی خود فرار مالیاتی در ایران را بین 40 تا 50 درصد دانسته و میزان آن را 40 تا 50 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.

وی با اشاره به تقدیم بودجه سال 1398 کل ایران از سوی دولت روحانی به مجلس، گفت: «نمایندگان در حال بررسی لایحه بودجه سال آینده هستند، لایحه بودجه تبیین کننده نقشه راه یک کشور در طول یک سال است. برخی از تحلیل گران می‌گویند نقشه راه را به ما بگویید تا ما تحلیل خود را از حوزه‌های گوناگون کشور اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را ارائه دهیم و این نشان می‌دهد نقش بودجه تعیین کننده است.»

وی ادامه داد: «ارزیابی صاحب نظران و مرکز پژوهش‌های مجلس از بودجه سال 1398 این است که تفاوت معنی داری بین لایحه بودجه 1398 با سالهای گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود و ما نیازمند تحول در بودجه هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید