پدر روح‌الله زم: اعضای خانواده در دستگیری روح‌الله نقشی نداشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پدر روح الله زم در بیانیه‌ای ادعا کرد که اعضای خانواده‌اش در «تمهید شرایط و مقدامات سفر و دستگیری پسرش» نقشی نداشتند.

محمدعلی زم در بیانیه خود که آن را خطاب به «ملت ایران» نوشت و در خبرگزاری‌های داخلی منتشر کرد، اعلام کرد که فارغ از اینکه چه «سرنوشتی» در انتظار فرزندش باشد، دستگیری او را «مهر و رحمت» عنوان کرد.

او با اشاره به قرار ملاقات مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز با آیت الله سیستانی در عراق که هنگام دستگیری زم، خبر آن منتشر شد، آن را «برکت خداوندی» در حق فرزند خود قلمداد کرد.

یک روز پس از دستگیری زم، نشریه فرانسوی فیگارو ادعا کرد که تشکیلات امنیتی ایران، یک زن جوان را برای دیدار با روح‌الله زم به محل اقامت او در فرانسه فرستاده بودند. این زن، زم را متقاعد کرده به دیدار «علی سیستانی» مرجع شیعیان در نجف، برود. زم پس از ورود به نجف توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر و به داخل ایران منتقل شد. اما دفتر سیستانی هر نوع ارتباط و قرار ملاقات با زم را تکذیب کرد.

محمدعلی زم در ادامه این بیانیه با تکذیب همکاری اعضای خانواده‌اش برای دستگیری مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، این خبر را حاصل «قصه‌پردازان دروغگو» دانست و تاکید کرد که «هیچ‌یک از اعضای خانواده در تمهید شرایط و مقدمات سفر و دستگیری روح‌الله» نقش نداشتند.

او با عذرخواهی از رهبر ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیش از این اعلام کردند دستگیری زم کار نیروهای این سازمان نظامی بوده است، برای فرزندش طلب «بخشش و حلالیت» کرد.

گفتنی است، محمدعلی زم از روحانیون حکومتی ایران است و تاکنون سمت‌هایی مانند ریاست حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، معاون اجتماعی شهرداری تهران، ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ریاست هیئت ‌مدیره انجمن صنفی ویدیو رسانه و عضویت در شوراهای مختلف در صدا و سیما و وزارت ارشاد را داشته است اما پس از فعالیت فرزندش در خارج از کشور و مدیریت کانال تلگرامی «آمدنیوز» از سمت‌های مدیریتی کنار گذاشته شد.

از سوی دیگر، سال 2017، برادر، دو خواهر و همسر یکی از خواهران روح‌الله زم در مقاطع مختلف بازداشت شدند و مدتی زندانی بودند. مدیر آمدنیوز همان موقع مدعی شد که این کارها برای تحت فشار گذاشتن او و تیم خبری اش است.

در 14 اکتبر 2019، سپاه پاسداران، اطلاعیه‌ای درباره دستگیری روح الله زم منتشر کرد که در آن به زمان و مکان این بازداشت، اشاره نکرده بود.

پیش از آن، رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران اعلام کرده بود که ایران، از طریق اینترپل به دنبال استرداد تعدادی از متهمان پرونده‌های اقتصادی و مخالفان سیاسی، از جمله روح‌الله زم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید