بار دیگر باران پاييزی 456 نفر را راهی مراكز درمانی در خوزستان كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور روز یک‌شنبه 27 اکتبر از راهی شدن 456 نفر با عارضه تنفسی، به دنبال بارندگی در 24 ساعت گذشته به مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خوزستان خبر داد.

فرهاد حمزه لویی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «این آمار مربوط به هشت صبح روز شنبه هفته جاری تا هشت صبح روز یکشنبه است که از این تعداد 379 نفر سرپایی درمان و 77 نفر بستری‌ شدند.»

در روزهای بیست ‌و چهار وبیست‌ و پنج اکتبر نیز 581 نفر و بیست اکتبر نیز 286 نفر با عارضه تنفسی به بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز مراجعه‌ کردند.

در سال 2013 بود که گزارش سازمان بهداشت جهانی، اهواز را به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی کرد. بر اساس تحلیل موسسه کوارتز از داده‌های سازمان بهداشت جهانی، آلوده‌ترین شهر جهان در آن سال، شهر اهواز در جنوب غرب ایران بود. اهواز با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر مرکز تولید نفت در ایران به شمار می ‌رود و مانند دیگر شهر‌های لیست 10 شهر آلوده سازمان بهداشت جهانی، اهواز نیز شهری به شدت صنعتی به شمار می‌آید.

اصطلاح باران اسیدی نیز در همین سال متداول شد و به معنی هر گونه بارش باران، برف، تگرگ یا حتی مه که در آن مواد مضری مانند اکسیدهای نیتروژن و گوگرد وجود دارند، اطلاق می‌شود. عامل اصلی این آلاینده‌ها صنایع، حمل و نقل و کارخانه‌های مختلفند، بسیاری از کارشناسان دلیل بروز تنگی نفس میان برخی شهروندان اهوازی را همین آلوده بودن اولین باران پاییزی دانستند.

اما برخی نیز مانند معصومه ابتکار، رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست این دلیل را رد کرد. به گفته او مطابق بررسی هایی که انجام داده اند، گرده های درختان باعث بروز تنگی نفس می شود و آلوده بودن هوای اهواز در این امر نقشی ندارد.

از سوی دیگر، کوروش بهادری، مدیرکل وقت هواشناسی خوزستان از بررسی تنها یک نقطه از شهر اهواز هنگام بارندگی خبر داد، در حالی است که بارش باران در نقاط مختلف این شهر با هم متفاوت است.

به گفته او، تنها یک دستگاه برای سنجش باران اسیدی در اهواز وجود دارد که در ایستگاه فرودگاه اهواز قرار گرفته است.

بهادری از احتمال اسیدی بودن بارانی که اطراف تاسیسات نفتی است، خبر داد که به دلیل نبود دستگاه در این اماکن، سنجشی هم تاکنون صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم