نماینده مجلس ایران: استخدام 10هزار پرستار در برابر کمبود 100 هزار نیرو ناچیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده مجلس ایران با اشاره به استخدام 10 هزار پرستار در بیمارستان‌ها، اعلام کرد که بیمارستان‌ها 100 هزار پرستار کمبود دارند و این تعداد استخدام در برابر کمبود موجود، ناچیز است.

حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، چهارشنبه 23 اکتبر، به نقل از معاون وزارت بهداشت که از کمبود پرستار در مناطق مرزی و سختی حفظ و نگهداشت آنها در این مناطق خبر داده بود، گفت: «وزارت بهداشت تصمیم دارد با تدوین آیین‌نامه در صورت نبود پرستار داوطلب از فارغ التحصیلان غیرایرانی مقیم ایران بهره‌مند شود که اغلب آنها نیز شهروندان تبعه افغان هستند».

روزنامه ایران، چندی پیش گزارش داد که وزارت بهداشت، «پیش نویس اولیه آیین‌نامه جذب پرستاران جویای کار اتباع بیگانه» را تدوین کرده تا اشتغال پرستاران خارجی در نظام سلامت شکل قانونی پیدا کند.

بر اساس این گزارش، سازمان نظام پرستاری ایران از بیکاری 20 هزار پرستار به خصوص در شهرستان‌ها خبر داده بود که شرایط استخدام برای آنها مهیا نیست. اما معاونت پرستاری این آمارها را قبول ندارد و معتقد است «پرستار بیکار جویای کار» در ایران نیست و چون در استان‌های مرزی تقاضا برای پرستاری وجود ندارد، چنانچه پرستار بیگانه در این مناطق تقاضای کار کند مجوزهایش صادر خواهد شد.

این نماینده مجلس در ادامه از کمبود 100 هزار نیروی پرستار بر اساس استاندارد‌ها و صحبت‌های وزیر سایق بهداشت و درمان و معاون کل وزارت بهداشت در ایران خبر داد.

بر اساس استانداردهای جهانی، تعداد پرستار باید به ازای هر تخت بیمارستان حداقل دو نفر باشد اما میانگین پرستار در ایران، به ازای هر تخت 0.9 پرستار است که تقریباً دو برابر کمتر از رقم استاندارد است.

عابدی با اشاره به استخدام هشت هزار نیروی پرستاری در بیمارستان ها، جذب هشت تا 10 هزار نیرو را نسبت به کمبود 100 هزاری در بیمارستان‌ها ناچیز برشمرد.

افزون بر کمبود پرستار و مشکل بیکاری در بین فارغ التحصیلان این قشر، پرستاران شاغل نیز از وضعیت خود چندان رضایتی ندارند. طی ماه‌های اخیر، پرستاران در تهران، لرستان و مشهد تجمعات اعتراضی برگزار کردند. دلیل تجمع آنها اعتراض به وضعیت معیشتی و برآورده نشدن مطالبات صنفی بود.
حمید نخعی، عضو نظام پرستاری خراسان رضوی که همراه با همکارانش روبروی استانداری خراسان رضوی در تجمع اعتراضی شرکت کرده بود به خبرگزاری ایرنا گفت: «مراجعه پرستاران به استانداری برای مطالبات صنفی و در راستای دریافت معوقات انجام شده است».

به گفته او 16 ماه کارانه پرستاران و همچنین اضافه کار دوره گذشته آنان نیز با گذشت 10 روز تاخیر، پرداخت نشده بود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید