بارزانی: برغم خروج واشنگتن از سوریه کُردهای عراق قدردان نیروهای آمریکا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق شامگاه دوشنبه 21-10-2019 گفت برغم عقب نشینی واشینگتن از سوریه اما کردهای عراق از نقش تاریخی آمریکا در حراست از اقلیم‌شان قدردانی می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بارزانی گفت، هرچند خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه اقدامی «نامطلوب» بود، اما اقلیم خودمختار کردستان عراق از نقش تاریخی ایالات متحده در حراست از این اقلیم قدردانی می کند.

رهبران اقلیم کردستان عراق نسبت به حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه تاکنون واکنشی محتاطانه از خود نشان داده و حملات ترکیه را محکوم نکرده اند.

اقلیم کردستان عراق دارای روابط اقتصادی و تجاری گسترده‌ای با ترکیه است این اقلیم صادرات نفت خود را از طریق خط لوله ترکیه انجام می‌دهد.

بارزانی در این بیانیه با اشاره به تصمیم دولت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه گفت: «ما احساسات عمیق مردم خود را درک می‌کنیم اما قدردانی از نقش و مشارکت نیروهای ائتلاف بین المللی بویژه ارتش آمریکا در حمایت از اقلیم کردستان عراق را نباید فراموش کنیم و آن را تحت الشعاع تصمیم‌های سیاسی نامطلوب قرار گیرد».

او افزود: «کردستان عراق بار دیگر از نیروهای ائتلاف بین المللی و آمریکا تشکر و قدردانی می کند».

حمله ترکیه به مناطق نفوذ نیروهای کرد سوریه که پس از عقب نشینی سربازان آمریکایی آغاز شد ، به حکومت خودمختار کردهای سوریه در منطقه پایان داد اکنون کردستان عراق تنها منطقه‌ای است که کردهای آن از حکومت خودمختار برخوردار هستند.

خروج نیروهای آمریکا از سوریه باعث خشم مردم کردستان عراق شد به طوری که در برخی از شهرهای این اقلیم مردم دست به تظاهرات زده و پرچم ترکیه و آمریکا را به آتش کشیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم