اولین بارش پاییزی در اهواز 286 نفر را روانه بیمارستان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امسال نیز مانند سال‌های گذشته، پس از اولین بارش پاییزی سه‌شنبه 22 اکتبر در اهواز ایران، 286 نفر راهی بیمارستان شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، روابط عمومی‌ دانشگاه جندی‌ شاپور اهواز، اعلام کرد که 286 نفر در اهواز بر اثر عارضه تنفسی پس از بارش اولین باران پاییزی در این شهرستان، به مراکز درمانی مراجعه‌ کردند.

روابط عمومی دانشگاه جندی شاپور اهواز، تعداد مراجعین پس از اولین باران پاییزی در مهرماه سال گذشته را 86 نفر و در سال 1396، تعداد آنها را 186 نفر اعلام کرد.

در حالی که از سال 2013، پس از بارش نخستین باران پاییزی در اهواز تعداد زیادی از شهروندان در اثر تنگی نفس به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، هنوز دلیل قطعی و روشنی برای این مسئله ارائه نشده است.

در سال 2013 بود که گزارش سازمان بهداشت جهانی، اهواز را به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی کرد. بر اساس تحلیل موسسه کوارتز از داده‌های سازمان بهداشت جهانی، آلوده‌ترین شهر جهان در آن سال، شهر اهواز در جنوب غرب ایران بود. اهواز با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر مرکز تولید نفت در ایران به شمار می ‌رود و مانند دیگر شهر‌های لیست 10 شهر آلوده سازمان بهداشت جهانی، اهواز نیز شهری به شدت صنعتی به شمار می‌آید.

اصطلاح باران اسیدی نیز در همین سال متداول شد و به معنی هر گونه بارش باران، برف، تگرگ یا حتی مه که در آن مواد مضری مانند اکسیدهای نیتروژن و گوگرد وجود دارند، اطلاق می‌شود. عامل اصلی این آلاینده‌ها صنایع، حمل و نقل و کارخانه‌های مختلفند، بسیاری از کارشناسان دلیل بروز تنگی نفس میان برخی شهروندان اهوازی را همین آلوده بودن اولین باران پاییزی دانستند.

اما برخی نیز مانند معصومه ابتکار، رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست این دلیل را رد کرد. به گفته او مطابق بررسی هایی که انجام داده اند، گرده های درختان باعث بروز تنگی نفس می شود و آلوده بودن هوای اهواز در این امر نقشی ندارد.

از سوی دیگر، کوروش بهادری، مدیرکل وقت هواشناسی خوزستان از بررسی تنها یک نقطه از شهر اهواز هنگام بارندگی خبر داد، در حالی است که بارش باران در نقاط مختلف این شهر با هم متفاوت است.

به گفته او، تنها یک دستگاه برای سنجش باران اسیدی در اهواز وجود دارد که در ایستگاه فرودگاه اهواز قرار گرفته است.

بهادری از احتمال اسیدی بودن بارانی که اطراف تاسیسات نفتی است، خبر داد که به دلیل نبود دستگاه در این اماکن، سنجشی هم تاکنون صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم