ایران: سه نسل جدید ماشین سانتریفیوژ راه اندازی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از رونمایی سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفیوژ طی روزهای آینده و راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور بازطراحی شده اراک طی دو هفته آینده خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، اصغر زارعان در مراسم افتتاح چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای در کرمان بار دیگر تاکید کرد که کشورش بنا به «فتوای رهبری» به دنبال «ساخت بمب اتمی» نیست بلکه صرفا از این فناوری برای پیشرفت در «حوزه پزشکی و کشاورزی» استفاده می کند.

او از نگرانی غربی‌ها نسبت به «اکتشاف، استخراج و غنی‌سازی سانتریفیوژ» توسط ایران خبر داد.

او از رونمایی «سه نسل جدید از ماشین‌های سانتریفویژ (تک ماشین) در روزهای آینده و راه‌اندازی «مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک» تا دو هفته آینده خبر داد.

زارعان اعلام کرد که تا سال آینده «تست‌های سرد» و تا سال 1400 «رآکتور اراک» کاملا راه‌اندازی خواهد شد.

او صرفه‌جویی انرژی در حوزه نفت از طریق نیروگاه بوشهر را روزانه به اندازه «شش و نیم میلیون بشکه» اعلام کرد.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی ایران از نیاز سالانه به 27 تن اورانیوم غنی شده برای یک نیروگاه قدرت، خبر داد و گفت: «امسال از 50 تن اورانیوم بومی استفاده خواهیم کرد».

گفتنی است، زمانی که فعالیت‌ هسته‌ای ایران شکل جدی به خود گرفت، نگرانی های بین المللی نسبت به آن افزایش یافت که منجر به صدور چندین قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای این کشور شد و تحریم‌های وسیعی علیه ایران از طرف سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان اعمال گردید.

اگرچه ایران بارها اعلام کرد که فعالیت هسته ای این کشور صلح آمیز است اما اروپا و آمریکا خواستار شفاف سازی در این زمینه بودند، بر همین اساس، در سال‌های آغازین ریاست جمهوری حسن روحانی، قرار داد برجام میان ایران و گروه پنج به‌علاوه یک، بسته شد. هدف از این قرارداد، به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران در مقداری معین و لغو تحریم ها بود.

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، این کشور اعلام کرد که پایبندی خود به این قرارداد را کاهش می‌دهد. تاکنون سه گام کاهش تعهدات را اجرایی و طی روزهای اخیر از برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات سخن گفت.

از سوی دیگر، مایا کاسیانچیچ، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی شدید از اقدام ایران در کاستن تعهدات خود در توافق هسته‌ای (برجام) گفت: «از ایران می خواهیم مطابق برجام تمام فعالیت های هسته‌ای خود را متوقف کند.

او با یادآوری اینکه ایران طبق برجام متعهد به غنی سازی اورانیوم تا سقف 3.67 درصد است، اظهارات مقامات ایران درباره عدم پایبندی به این محدودیت را بسیار نگران کننده دانست.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا از ادامه دار بودن مذاکرات ایران با کشورهای طرف در توافق هسته‌ای خبر داد و خواستار ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید