رئیس بانک مرکزی ایران: مجبورمان کردند 40 سال از خودروسازی فشل حمایت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کل بانک مرکزی ایران، صنعت خودروسازی را غیرقابل اصلاح دانست و اعلام کرد که چهل سال او را مجبور به حمایت از این «صنعت فشل» می‌کنند.

بر اساس گزارش تابناک، عبدالناصر همتی، یکشنبه 20 اکتبر 2019، در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه سازان، از «هدر رفتن نقدینگی» که در اختیار قطعه سازان قرار گرفته بود خبر داد.

او در ادامه گفت: «چهل سال است که ما را مجبور می کنند از خودروسازی فشل حمایت کنیم؛ اما این صنعت درست نمیشود. هر زمان هم که به آنها انتقاد می‌شود، می‌گویند ما کارگران بسیاری داریم و تعطیلی ما برای دولت هزینه‌زاست، در حالی که صنعت ما فقط خودروسازی نیست».

همتی از موافقت با اختصاص «چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و 844 میلیون یورو نقدینگی ارزی برای قطعه سازان در سال گذشته» خبر داد که صنعت‌گران حاضر به بازپرداخت آن نشدند.

نماینده مردم شیراز در مجلس ایران نیز پیش از این، با انتقاد شدید از صنعت خودروسازی در این کشور، گفت: «ملت یا محكوم به استفاده از خودروی بی كیفیت داخلی است یا اگر بخواهد از خودروهای خارجی استفاده كند باید جریمه استفاده از خودرو را بپردازد».

بهرام پارسایی، از خودروهای ایرانی با توجه به آمار و ارقام، به عنوان «ارابههای مرگ» یاد كرد و حمایت از آن را غیرقابل توجیه دانست.

او آمار تلفات در دهه گذشته در ایران بر اثر تصادفات رانندگی را 241 هزار و 236 نفر اعلام کرد و بیان کرد: «یعنی به ازای ایجاد هر شغل یک نفر كشته شده است و به ازای ایجاد هر شغل دو معلول، 10 مصدوم، دو زن سرپرست خانوار و دو كودك یتیم شده اند».

این نماینده مجلس، از جمع آوری شرکتهای خودروسازی در دنیا در صورتی که یک خودرو باعث مرگ پنج نفر شود، خبر داد. این در حالی است که در ایران این صنعت همچنان فعال است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید