العربیه: مقامات امنيتى فرانسه درباره سفر زم به عراق هشدار داده اما مانعش نشدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

منابع دیپلماتیک به «العربیه.نت» تایید کرد که مقامات امنیتی فرانسه درباره عواقب سفر به عراق به روزنامه‌نگار ایرانی روح‌الله زم، در 10 اکتبر هشدار داده بود؛ سفری که روز بعد از آن سپاه پاسداران اعلام کرد که در یک «عملیات هوشمندانه و چند وجهی» توانسته او را به داخل ایران هدایت و بازداشت کند.

به گفته این منابع ، زم پیش از سفر به عراق، روز 10 اکتبر با مقامات امنیتی فرانسه دیدار کرده بود. او پیش از آن و در 4 اکتبر 2019 به کنسولگری عراق مراجعه کرده و ویزای سفر به این کشور را دریافت کرده بود.

مقامات امنیتی فرانسه به زم هشدار دادند که مسئولیت هر اتفاقی که برای او در خارج از فرانسه رخ دهد را بر عهده نخواهد گرفت، اما مانع سفر نخواهد شد. آنان از موسس رسانه «آمدنیوز» خواسته بودند تا آدرس هتل محل اقامت و جاهایی که به آنها می‌رود را به آنها اطلاع دهد.

در همین راستا، منابع عراقی به «العربیه.نت» گفتند که اشخاص عراقی که روح‌الله زم را دعوت کرده بودند، بلیط هواپیمای او از دفتر شرکت توریستی «السفیر» در کربلا خریده بودند. این آژانس به یکی از مجموعه‌های شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به نظام جمهورى اسلامى ايران تعلق دارد.

یک منبع دیپلماتیک دیگر در گفت‌وگو با العربيه.نت مراجعه زم به سفارت فرانسه در بغداد را مطلقا رد کرده و گفت که او در فرودگاه دستگیر و در عملیاتی شبیه «آدم‌ربایی»، تا لحظه تحویل او به ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، اجازه خروج به او داده نشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه شامگاه جمعه، در پاسخی از طریق ایمیل به سوال العربیه.نت درباره موضع پاریس درباره دستگیری این روزنامه‌نگار ایرانی، گفت: «فرانسه هنوز در حال بررسی ابهامات مربوط به دستگیری آقاى زم است.»

فرضیه «پرستو»

برخی فعالان ایرانی و از جمله همکاران سابق زم، موضوع دستگیری او را «آدم‌ربایی» توصیف کرده و آن را به یکی از عوامل نهادهای اطلاعاتی ایران که در رسانه‌های این کشور «پرستو» توصيف می‌شوند، مرتبط دانسته‌اند.

فعالان رسانه‌ای و برخی اشخاص نزدیک به زم، خانم شیرین نجفی که یکی از ادمین‌های کانال تلگرامی «آمدنیوز» بوده و در ترکیه اقامت داشته را متهم کردند که در «توطئه» قانع کردن زم به رفتن به عراق برای بستن قرارداد کاری و دریافت 15 میلیون يورو کمک مالی از افراد مرتبط با دفتر آیت‌الله علی سیستانی ، يكی از بارزترين مراجع شيعيان، دست داشته است. دفتر سیستانی در بیانیه‌ای رسمی صحت این موضوع را به كلى تكذيب کرد.

شیرین نجفی در گفت‌وگو با شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران، هرگونه دعوت یا داشتن نقشی در سفر زم به عراق را رد کرد و گفت که او به درخواست برخی دوستانش که از اعضای دفتر آیت‌الله سیستانی بوده‌اند به عراق رفت تا با آنها دیدار کند. نجفی گفت که در کربلا با زم دیدار کرده و آخرین تماس تلفنی میان آنها در عراق و در شب قبل از بازداشت زم صورت گرفت.

اما فعالان اپوزیسیون و نزديكان زم، به وجود تناقض‌های متعدد در روایت شیرین نجفی اشاره کرده و احتمال دادند که وى از زمان سفر سه ماه پیشش با گذرنامه جعلی به عراق، از سوی سپاه پاسداران به کار گرفته شده است. در آن زمان خبرگزاری «مشرق» كه نزدیک به سپاه پاسداران است خبر دستگیری او را منتشر و ساعاتی بعد حذف کرد.

تعدادی از فعالان و روزنامه‌نگاران ایرانی نیز احتمال دادند که نجفی در حال حاضر در ایران باشد و از مکانی متعلق به نهادهای اطلاعاتی ایران با رسانه‌ها صحبت می‌کند. نجفی گفته که دلایل امنیتی و برای حفاظت از جانش، حاضر به اعلام جایی که در آنجا حضور دارد، نیست.

ادعاهای نجفی درباره دیدار زم با دوستانش در کربلا در حالی مطرح شده که منابع دیپلماتیک و رسانه‌ای مختلف بر دستگیری زم در فرودگاه بغداد و اینکه او به دیدار کسی نرفته و در فرودگاه مستقیما به اطلاعات سپاه پاسداران تحویل داده شده، تأکید می‌کند.

تحلیل‌گران معتقدند که با توجه به سیطره احزاب و گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به سپاه پاسداران بر امنیت فرودگاه بغداد ، مساله ربودن زم و تحویل دادن کار آسانی بوده است.

پیش از این مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم در گفت‌وگوهای متعدد با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران گفت که نیروهای امنیتی ایران همسرش را از بغداد ربوده‌اند، پس از آنکه از فرودگاه شارل دوگل پاریس به صورت ترانزیت به عمان، پایتخت اردن و از آنجا به بغداد رفت.

احتمال معامله ایران و فرانسه

از سوی دیگر ، بسیاری از کارشناسان ، تحلیل‌گران و مخصوصا شخصیت‌ها و نیروهای اپوزیسیون ایران احتمال معامله ایران و فرانسه را مطرح می‌کنند؛ معامله‌ای که معتقدند براساس آن روح‌الله زم در ازای آزادی رولان مارشال و فریبا عادل‌خواه دو پژوهشگر فرانسوی که به اتهام جاسوسی از ماه ژوئن در تهران زندانی هستند، به ایران تحویل داده شد.

تهران همچنین از پاریس خواسته که جلال روح‌الله نژاد، متخصص برنامه موشکی سپاه پاسداران را آزاد کند. دادگاهی در فرانسه حکم تحویل روح‌الله نژاد به آمریکا را صادر کرد، زیرا که او متهم است با اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قطعات موشک‌های آمریکایی را خریده تا به ایران ارسال کند.

برخی نیز عدم ممانعت نهادهای امنیتی فرانسه از سفر روح‌الله زم به عراق و عدم تحرک فرانسه تا این لحظه را با فرضیه معامله تبادل مرتبط می‌دانند.

ایران و فرانسه پیش از این برای تبادل زندانیان با همدیگر معامله کرده‌اند. کلوتیلد ریس، دانشجوی فرانسوی که به اتهام جاسوسی هنگام خروج از ایران دستگیر شد، در سال 2010 با علی وکیلی راد، که یکی از محکومان پرونده ترور شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر شاه ایران، در سال 1991 است، مبادله شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید