ظریف: حمله به نفتکش ایرانی SABITI یک اقدام دولتی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، سه‌شنبه 15 اکتبر، با تاکید بر اینکه حمله به نفتکش ایرانی SABITI اقدامی دولتی بوده، اعلام کرد که «براساس اطلاعات دریافتی حمله به نفتکش ایرانی توسط یک یا چند دولت انجام شده است».

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر امور خارجه ایران، با اشاره به حمله‌ای که به نفتکش ایرانی SABITI انجام شد، آن را اقدامی دانست که توسط «یک یا چند دولت» انجام شده اما از دولت خاصی برای نقش داشتن در این موضوع نام نبرد.

او از انجام «بررسی‌های بیشتر» برای دستیابی به «نتایج متقن» خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران حمله به نفتکش ایرانی را اقدامی «پیچیده» توصیف کرد که تحت حمایت دولت یا دولت‌هایی انجام شده است.

گفتنی است، روز جمعه 11 اکتبر، روابط عمومی شرکت ملی نفتکش ایران، از وقوع انفجار در بدنه نفتکش ایران SABITI، در دو انفجار جداگانه بر اثر اصابت موشک در ساعت‌های 5:00 و 5:20 صبح در 60 مایلی بندر جده کشور سعودی، خبر داد.

نصرالله سردشتی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران در این باره گفت: «هیچ طرفی هیچگونه کمکی به نفتکش ایرانی نکرد و هنوز علت حادثه برای نفتکش ایرانی مشخص نیست ولی جلوی نشت نفت به دریا گرفته شده است».

این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری واس، سخنگوی رسمی اداره کل مرزبانی سعودی درباره کمک رسانی به نفتکش آسیب دیده ایرانی گفت که ساعت 11:47 دقیقه روز وقوع حادثه، از ایستگاه ساحلی جده ایمیلی دریافت شد که حاوی پیام ناخدای نفتکش ایرانی SABITI بود که پرچم ایران را حمل می‌کرد.

مرزبانی سعودی در ادامه افزود: «در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه این نفتکش دچار شکستگی شده و در نتیجه آسیب دیدن مخزن‌های آن، مواد نفتی در حال نشت کردن به دریا است».

سخنگوی مرزبانی سعودی، از «تحلیل و بررسی داده‌ها توسط مرکز هماهنگی» خبر داد تا کمک‌های لازم در این باره انجام شود، اما به گفته او مشخص شد که نفتکش به مسیر خود ادامه داده و از مسافت 67 مایلی دریایی ساحل جده دور شده است.

به گفته سخنگوی مرزبانی سعودی این نفتکش همچنین سیستم ردیابی خودکار خود را خاموش کرد و دیگر به تماس‌ها پاسخ نمی‌داد. او افزود: «در ساعت 15:50 دقیقه بار دیگر مکان نفتکش به روزرسانی و مشخص شد که در حال حرکت است».

گارد مرزی سعودی، بر تلاش کشورش برای حفظ امنیت دریانوری و پایبندی به توافقات و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید