خامنه‌ای:در اسلام ساخت بمب اتم حرام است با آنکه می‌توانستیم در راه ساخت آن وارد نشدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران روز چهارشنبه 9 اکتبر در دیدار با شماری از افرادی که خبرگزاری فارس آنها را نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نامید مدعی شد، با آنکه می‌توانستیم، در راه ساخت بمب اتم وارد نشدیم.

او گفت بر اساس احکام اسلام ساخت و نگهداری این سلاح مطلقاً حرام است بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.

رهبر ایران در ادامه افزود: «علم بسیار مهم و بسیار نافع هسته‌ای وقتی با فرهنگ غلط قدرت طلبی همراه شد، به تولید بمب هسته‌ای انجامید و به تهدید بزرگ دنیا و بشریت تبدیل شد.»

خامنه‌ای با تمجید از آنچه «موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوری اسلامی درباره حرمت شرعی استفاده از بمب هسته‌ای» عنوان کرد، گفت: «ما با وجود اینکه می توانستیم در این راه قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.»

آیت‌الله‌ خامنه‌ای با غلط خواندن فرهنگ غربی دانشگاه‌های آمریکایی در زمینه ضرورت همراهی علم با آنچه فرهنگ صحیح نامید، گفت: «ما از شاگردی و یادگیری هیچ ابایی و ننگی نداریم اما نمی‌خواهیم دانشگاه‌های ما باز تولید دانشگاه‌های امریکایی با همان فرهنگ غلط غربی باشند.

این سخنان خامنه‌ای در حرام دانستن ساخت ونگه داری بمب اتم در حالی عنوان شد که سازمان انرژی اتمی ایران در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که این کشور تولید بدون محدودیت آب سنگین را آغاز کرده است. همچنین سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم برجام برای تولید اورانیوم غنی‌سازی شده هم متوقف شده است.

همچنین شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری اسلامی برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را لغو می‌کند. این تعهدات مربوط به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین است».

جمهوری اسلامی پیش از توافق برجام اورانیوم را تا 3.5 درصد و در مقطعی تا بالاتر 20 درصد غنی‌سازی می‌کرد؛ اما بعد پذیرفت که میزان آن را به شدت کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size