نماینده مجلس ایران: عامل سیل شیراز دخل‌وتصرف شهرداری در مسیل رودخانه بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران، سه شنبه 8 اکتبر عامل اصلی حادثه سیل شیراز را دخل و تصرف شهرداری سابق این شهر در مسیل رودخانه خواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، بهرام پارسایی، عوامل مختلفی از جمله اداره‌ها و سازمان‌های مختلف را در وقوع این حادثه دخیل دانست اما عامل اصلی را دخل و تصرف شهرداری‌های وقت در مسیل دروازه قرآن و مسیل رودخانه در شهرک سعدی اعلام کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس ایران، بر اساس گزارش‌ها، از وجود دره ای در دروازه قرآن خبر داد که گنجایش یکصد مترمکعب آب بر ثانیه را داشته که با لوله ای که حداکثر 12 مترمکعب بر ثانیه ظرفیت دارد، جایگزین شده است، این تغییرات و ایجاد انحراف در مسیر طبیعی آب رودخانه منجر به بروز چنین حادثه ای شد.

هنگام وقوع سیل شیراز، از جمله عوامل، طغیان رودخانه آب زنگی و ریزش آب از ارتفاعات اعلام شد.

این نماینده مجلس، از قرار گرفتن گزارش مذکور در نوبت رسیدگی صحن علنی مجلس ایران خبر داد.

پارسایی، عوامل مشترکی را در وقوع سیل های اخیر در شهرهای مختلف ایران برشمرد که دخالت‌های انسانی در مسیر رودخانه‌ها، عدم لایروبی و تقویت آبخیزداری و عدم حفاظت از حریم رودخانه‌ها از جمله آنهاست.

گفتنی است، در ماه مارس امسال، سیل مهیب در شیراز، مرکز استان فارس منجر به تلفات انسانی و خسارات بالایی شد. مطابق اعلام سازمان اورژانس ایران، 21 نفر در این حادثه جان باختند. سیل 200 خودرو را با خود برد و سه هزار و 850 واحد شهری به شکل جزئی و 289 واحد به صورت کلی خسارت دیدند.

یاشار سلطانی، روزنامه نگار ایرانی، در واکنش به سیل شیراز، با انتقاد از مدیریت شهری شیراز در سال های 82 تا 84 نوشت: «صمد رجا، شهردار شیراز در آن سال ها با پر کردن نخاله و ریختن آسفالت مهمترین مسیل شیراز را تبدیل به خیابان کرد».
صمد رجا، با رد این اتهام اعلام کرد که این اقدام در زمان مسئولیت او انجام نشد.

از سوی دیگر، برخی رسانه ها، سپاه پاسداران را به عنوان مقصر سیل شیراز اعلام کردند. اما این نهاد، با انتشار بیانیه‌ای، خواستار «برخورد قضایی» با منتشرکنندگان این خبر شد و آنها را «شایعه پراکن» خواند

بیشترین بازدید موضوعات مهم