مطهری: اگر مردم نظام را قبول دارند باید به گزارش دولت در ‌باره لردگان اعتماد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی مطهری، عضو فراکسیون امید در مجلس ایران دوشنبه 7 اکتبر در مصاحبه‌ای پس از اعتراضات مردم «لردگان» به مبتلا شدن تعدای از ساکنان روستای «چنار محمودی» به ایدز، خواهان شفاف‌سازی و پرهیز از کلی گویی از جانب دولت شد.

علی مطهری، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»، درباره اتفاق اخیر لردگان و اینکه افکار عمومی منتظر واکنش متفاوت و بهتری از جانب دولت در این خصوص بودند، گفت: «اگر مردم به دولت اعتماد داشته باشند، طبیعی است که حرف وزیر بهداشت را درباره اتفاق اخیر لردگان باور کنند.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در مورد این نکته که «به طور فرمایشی نمی‌توانیم بگوییم مردم باید حرف حاکمیت یا دولت را قبول کنند بلکه باید بین آنها اعتمادسازی کنیم» توضیح داد: «پذیرفتن یا نپذیرفتن حرف حاکمیت توسط مردم، به میزان اعتماد آنها به حاکمیت برمی‌گردد. هر کسی به تنهایی نمی‌تواند درباره این اتفاق تحقیق کند، به همین دلیل باید به حرف حاکمیت اعتماد کنند.»

این نماینده مجلس در ادامه گفت: «دکتر لاریجانی، رئیس مجلس، برای روشن شدن زوایای این ماجرا هیاتی از اعضای کمیسیون بهداشت را مامور بررسی ماجرای لردگان کرده است که امروز (دوشنبه) این هیات به لردگان رفته‌اند و پس از بررسی، گزارش خود را به مجلس ارائه خواهند کرد.»

علی مطهری در پایان افزود: «دولت باید از کلی‌گویی بپرهیزد و به طور جزئی توضیح بدهد ماجرا از چه قرار بوده است و در این باره شفاف‌سازی کند و اگر مردم نظام را قبول داشته باشند، باید به گزارش مجلس و دولت در این‌باره اعتماد کنند و حرف کارشناسان و نتیجه گزارش آنها را بپذیرند، چون این کارشناسان به طور جداگانه مامور بررسی شده‌اند. کارشناسان دولت و مجلس در این زمینه تحقیق کرده‌اند و اگر مردم حاکمیت را قبول دارند، این حرف را می‌پذیرند و کسی که اعتماد ندارد نیز باور نمی‌کند.»

روز شنبه 5 اکتبر پس از انتشار فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی در اعتراض به مبتلا شدن تعدای از ساکنان روستای «چنار محمودی» به ایدز، مردم لردگان در مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت این منطقه دست به تجمع زدند.

در اعتراضات روز شنبه به گفته یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی «پس از عدم پاسخگویی مسئولین این تجمع به خشونت کشیده شد و نیروهای ضد‌شورش از شلیک گازاشک‌آور برای متفرق کردن مردم استفاده کردند.»

ویدیو‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در آن روز از به آتش کشیده شدن فرمانداری، شبکه بهداشت، دفتر امام‌جمعه و همچنین تعدادی از ماشین‌های نیروهای ضد‌شورش، توسط مردم خشمگین لردگان خبر دادند. برخی گزارش‌های تایید نشده نیز از زخمی شدن ده‌ها تن از مردم لردگان خبر دادند.

پیشتر وبگاه سلامت‌نیوز به نقل از یک منبع آگاه گزارش کرد که برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن آزمایش دیابت متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن بیماری «اچ ای وی» ایدز هستند. این بیماران به نتیجه این آزمایش اکتفا نکرده و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود.

خبرگزاری ایسنا هم گزارش کرد که یک بهیار روستا به دلیل احتمال دست داشتن در ابتلای این افراد به ایدز دستگیر شده است. احمدرضا بهرامی، رئیس دادگستری استان چهارمحال و بختیاری گفت: «برخی ادعا دارند یکی از بهیارانی که در این مرکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای آزمایشات از آنها خون می‌گرفته، به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند، از سرنگ مشترک استفاده کرده است.»

هنوز درباره تعداد افرادی که اینگونه به HIV مبتلا شده‌اند آمار دقیقی وجود ندارد ولی یک مقام فرمانداری لردگان تعداد مبتلایان را 22 نفر اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید