یک شرکت ملی نفت چین از بازار نفت ایران خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز یکشنبه 6 اکتبر 2019 با اشاره به خروج شرکت ملی نفت چین از طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی، گفت که شرکت پتروپارس توسعه این طرح را بر عهده خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر نفت ایران در حاشیه دیدار از مجتمع گروه صنعتی مپنا در منطقه فردیس استان البرز درباره تعیین تکلیف و توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی گفت: «شرکت پتروپارس 100 درصد قرارداد را در مرحله نخست اجرایی خواهد کرد و شرکت چینی از این قرارداد کنار گذاشته شد.»

پیش از این شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) مسئولیت توسعه این طرح را بر عهده داشت که به نظر می‌رسد با توجه به افزایش فشار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، به مانند سایر شرکت‌های بزرگ جهان، خروج از بازار ایران را در دستور کار خود قرار داد تا از مجازات‌های سنگینی که آمریکا برای نقض‌کنندگان تحریم‌ها در نظر گرفته در امان بماند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 می 2018 با فاجعه بار خواندن توافق هسته‌ای با ایران، خروج کشورش را از این توافق اعلام کرد. پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید