وزیر ارتباطات ایران: اختیارات من در فیلتر کردن در حد مقام تشریفاتی هم نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلتر شدن وب‌سایت‌های ایرانی دانلود فیلم و سریال خارجی، انتقادات گسترده کاربران را از وزیر ارتباطات این کشور در پی داشت اما او در پاسخ به این انتقادات شنبه 5 اکتبر اعلام کرد که دستور دادستانی باعث بسته شدن این وب‌سایت‌ها شده و او در «قطع» حتی در حد یک «مقام تشریفاتی» هم اختیار ندارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، فیلتر شدن وب‌سایت‌های ایرانی ارائه‌دهنده فیلم‌ها و سریال‌های خارجی در ایران، با قطع سرورهای داخلی آن‌ها روی داد.

فیلتر شدن این وب‌سایت‌ها، باعث شد تعداد زیادی از کاربران ایرانی به حساب وزیر اطلاعات با این گمان که این موضوع در حیطه اختیاراتش است، بروند و آنجا انتقادات خود را از این امر ابراز کنند.

اما وزیر ارتباطات ایران در پاسخ اعلام کرد که «بسته شدن سایت‌های دانلود فیلم» ربطی به او ندارد و «دستور دادستانی به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب» منجر به این امر شده است.

محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به کاربری که پرسیده بود، آیا او یک مقام تشریفاتی است نیز گفت: «مسئولیت ما وصل است، در قطع همان مقام تشریفاتی هم نیستیم».

برخی دیگر به اختیارات وزیر اشاره کردند که از آن برای جلوگیری از فیلتر سایت‌ها استفاده کند که‌ آذری‌ جهرمی در پاسخ نوشت: «وزیر ارتباطات در فیلترینگ اختیاری ندارد که از آن استفاده کند. باور کنید اگر داشتم، از این اختیار مدت‌ها پیش استفاده می‌کردم».

او با انتقاد ضمنی از این اقدام دادستانی نوشت که نتیجه آن «رونق بازار مافیای فیلترشکن» پس از انتقال سرورهای سایت‌های ایرانی به خارج از این کشور خواهد بود.

وزیر ارتباطات ایران پیش از این هم از تجارت کلان و بسیار گسترده و پرسود خرید و فروش فیلترشکن، پروکسی و VPN خبر داده بود که سود بسیار زیادی را برای تولیدکنندگان آن داشته است.

گفتنی است، ایران به همراه چین، سوریه، بحرین و ویتنام جز پنج کشور دشمن اینترنت معرفی شده است. فیلترینگ در این کشور بر اساس قوانین مصوب در مجلس ایران اعمال می‌شود و اگرچه مسدود کردن دسترسی به وبگاه‌های اینترنتی در ایران جنبه قانونی دارد، اما روند آن، به ویژه برای وبگاه‌های سیاسی و اجتماعی، به درستی مشخص نیست و سیاست‌های آن غیرشفاف است.

بر اساس اعلام یک مقام قضایی در ایران، تعداد وبگاه‌های فیلتر شده تا سال 1999 در این کشور پنج میلیون عدد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید