واکنش تند کاربران افغان به توصیه نامه‌ی وزارت بهداشت ایران به زائران اربعین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاربران افغان در شبکه های اجتماعی از روز دوشنبه 30 سپتامبر به این طرف در مورد بیانیه ای وزارت بهداشت ایران برای زائران اربعین واکنش های شدید نشان دادند.

محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه 30 سپتامبر در توصیه های بهداشتی به زائران اربعین نوشت: «یکی از مسائلی که وزارت بهداشت توجه دقیق و جدی نسبت به آن دارد، موضوع تردد زائران کشورهای هم ‌جوار مانند پاکستان و افغانستان است، وزارت بهداشت کنترل کامل بر روی سلامت زائران دارد و نگرانی جدی و مشکلی وجود ندارد».

خبرگزاری فارس نوشت: «خبری در رسانه‌های اجتماعی به نقل از «محسن فرهادی» معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تحت عنوان توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین در حال پخش بوده که خواستار عدم استفاده زائران از غذاهای موکب‌های عراقی شده و در ادامه آنها را از مواجهه با زوار پاکستانی و افغانستانی به ادعای احتمال حامل بودن میکروب های عفونی برحذر داشته است».

این بیانیه وزارت بهداشت ایران با واکنش‌های شدید کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده و این کاربران نوشتند که «توهین دولت ایران پایانی ندارد».

وحید پیمان، کاربر افغان نوشت: «شیعیان افغانستان از پاک‌ترین، منزه‌ترین و بهترین مردم این کشور و حتا منطقه‌اند. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت صحت ایران با نشر توصیه‌نامه‌ای تحت عنوان «توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین» عنوانی زائران ایرانی، آن‌ها را از مواجهه با زائران پاکستان و افغانستان به دلیل احتمال حامل بودن میکروب‌های عفونی برحذر داشته است».

پیمان در ادامه نوشت: «همیشه به زنده‌گی در محله شیعه‌نشین بکرآباد(هرات) در کنار هم‌شهریان شیعه‌ی خود افتخار کرده‌ام و از زنده‌گی در کنارشان لذت برده‌ام. آن‌ها به لحاظ تمدن،‌ پاکی و بهره‌وری از فرهنگ‌شهرنشینی قابل قیاس با مردم هیچ‌یک از استان‌های جنوبی، شرقی، غربی و یا شمالی ایران نیستند و فرهنگ و تمدن والاتری را با خود یدک می‌کشند».

سید عبدالنصیر یوسفی، دیپلومات افغان نوشت: «متاسفانه دولت مردان ایران همیشه از این نامهری‌ها در مقابل اتباع کشور ما استفاده می‌کنند».

امین مرادیان، کاربر دیگر افغان نوشت: «ایران تا حالا بزرگترین خیانت‌ها و توهین‌ها را بر علیه شیعیان جهان نموده است، همیشه پشت پرده جنجال‌ها، جنگ‌ها، نزاع‌ها رد پای رژیم ایران نیز هست. امیدوارم همین توهین‌ها دلیلی باشه تا یک تعداد سنگ شیعه بودن ایران به سینه نزند و به خود بیاید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید