فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان بهزیستی ایران: 20 درصد سالمندان زیر خط فقر هستند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  مدیرکل بهزیستی گیلان ایران اعلام کرد که حدود 20 درصد سالمندان در این کشور، زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین نحوی نژاد، سالمندی را «سال‌های بروز مشکلات مالی و بیماری» دانست و یکی از راهکارهای پیشگیری از سالمندآزاری را «جلوگیری از سوءاستفاده مالی و ایجاد امنیت مالی و بازنشستگی» اعلام کرد.

  او در ادامه گفت: «10 درصد سالمندان به تنهایی زندگی می‌کنند و 15 هزار نفر از آنها در مراکز نگهداری سالمندان به سر می برند».

  آمار در ایران نشان می دهد، هشت درصد جمعیت این کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند. افرادی که بالای 60 سال سن دارند و اغلب آنها شغلی ندارند و از مستمری بازنشستگی‌شان برای امرارمعاش استفاده می‌کنند.

  نحوی نژاد، یک میلیون و 500 هزار نفر از سالمندان در ایران را تحت پوشش کمیته امداد دانست و اعلام کرد که 15 تا 20 درصد سالمندان زیر خط فقر هستند.

  گفتنی است، بررسی نتایج کلی سرشماری در فاصله سال‌های 2011 تا 2016، جمعیت و خانوار در ایران، به ترتیب با رشد سالانه 1.24 درصد و 3.3 درصد همراه بود اما نرخ رشد سالانه جمعیت، نشان از تداوم شیب منفی آغاز شده از سال 2006 دارد.

  این آمارها حاکی از افزایش سهم جمعیت سالمند با سن بیش از 65 سال از 5.7 درصد در سال 2011 به 6.1 درصد در سال 2016 است؛ افزایشی که در گروه میانسالان یعنی افراد 30 تا 65 ساله هم مشهود است‌.

  بر اساس آمار سرشماری سال 2011، سهم میانسالان از کل جمعیت کشور به 44.8 درصد رسیده و با در نظر گرفتن سهم سالمندان، حدود 51 درصد از کل جمعیت ایران را میانسالان و سالمندان تشکیل می‌دهند که نشان از پیر شدن جمعیت این کشور دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران