.
.
.

ویدیو..آمریکا اجازه نداد ظریف برای عیادت به بیمارستانی در نیویورک برود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجله فارین پالیسی فاش کرد که آمریکا به جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اجازه ترک محل اقامتش و عیادت از مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل که در یکی از بیمارستان‌های نیویورک بستری است را نداد.

فارین پالیسی روز جمعه 27 سپتامبر 2019 به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گزارش کرد که دلیل مخالفت آمریکا با درخواست وزیر امور خارجه ایران، مخالفت ایران با آزادی یک شهروند آمریکایی زندانی در ایران در قبال اعطای اجازه عیادت به ظریف است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه گفته: «وزیر امور خارجه ایران خواستار عیادت از همکارش که در بیمارستان بستری و خدماتی در سطح جهانی دریافت می‌کند، شد اما ایران به شکل غیرقانونی تعدادی سالهاست که تعدادی از شهروندان آمریکایی را زندانی کرده و به خانواده‌ها و دوستانشان اجازه دیدار آزادانه از آنها را نمی‌دهد. ما به هیات نمایندگی ایران اطلاع دادیم اگر ایران یک شهروند آمریکایی را آزاد کند، آمریکا با درخواست وزیر امور خارجه ایران موافقت می‌کند.»

براساس این گزارش پس از آنکه آمریکا محدودیت‌های جدیدی برای مسافرت مسئولان ایران و اعضای خانواده‌هایشان وضع کرد، مقامات دولت ایران در بخش کوچکی از شهر نیویورک و پیرامون مقر سازمان ملل متحد محصور شده‌اند.

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه آمریکا، در یک نشست خبری که روز پنج‌شنبه 26 سپتامبر برگزار شد، اعلام کرد آمریکا فهرست مسئولان عالی‌رتبه ایران و خانواده‌هایشان را به طور منظم بروزرسانی می‌کند، تا مانع سفر آنها به این کشور شود.

او در اشاره‌ به جواد ظریف، گفت: « بسیاری از آنها مانند محمدجواد ظریف وارد آمریکا شده و درس می‌خوانند، با «نفاق» از امکانات استفاده می‌کنند و بعد از بازگشت به ایران از آمریکا یک «شیطان» می‌سازند.»

این مسئول عالی‌رتبه دولت آمریکا تاکید کرد که این محدودیت‌ها خواست «بسیاری از ایرانیان» بود. اشاره او به کمپینی است که فعالان ایرانی ساکن آمریکا از دو سال پیش آغاز کرده و خواستار ممنوعیت ورود مسئولان ایران به آمریکا و اخراج اعضای خانواده و نزدیکان آنها شدند که در آمریکا کار و زندگی می‌کنند.

براساس دستوری که دونالد ترامپ صادر کرد، به دلیل استمرار رفتار خصمانه ایران که امنیت و صلح در منطقه و جهان را تهدید می‌کند، ورود مسئولان عالی‌رتبه ایران و اعضای درجه یک خانواده‌هایشان به آمریکا ممنوع شد.