جهش قیمت مسکن در ایران: بهای مسکن 82 درصد افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز آمار ایران، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن، در بهار 1398 را نسبت به بهار 1397 همراه با رشد 82.2 درصدی اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 23 سپتامبر 2019، مرکز آمار ایران اعلام کرد که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی 148.6 درصد، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی 82.2 درصد و متوسط مبلغ اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری ایران 29.1 درصد افزایش یافته است. در این بررسی بازه زمانی بهار 1397 تا بهار 1398 در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل ایران سه میلیون و 325 هزار تومان با میانگین مساحت 265 مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل، 16.1 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 148.6 درصد افزایش داشته است.

گفتنی است، بر اساس گزارش رسانه های ایران، روند نزولی قدرت خرید متقاضیان مسکن به دلیل رشد بالای قیمت ها ماه‌هاست که ادامه دارد و سرانجام این کاهش قدرت خرید خود را با افت معاملات بیش از 70 درصدی نشان داده و رکود سنگین بر بخش مسکن را در پی داشته است.

کارشناسان مسکن در ایران به رسانه ها اعلام کرده اند که رکود بخش مسکن به زیان اقتصاد ایران است چرا که این بخش با 300 شغل به صورت مستقیم در ارتباط است و بیش از 1300 شغل غیرمستقیم با رونق بخش مسکن به حرکت درمی آید.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، یک نماینده مجلس ایران، با بیان اینکه یک کارگر با حقوق ماهیانه دو میلیون تومان نمی‌تواند اجاره‌بهای مسکن را پرداخت کند، گفت: «دولت برنامه‌ای برای مهار افزایش قیمت مسکن ندارد».

علیم یارمحمدی با انتقاد از روند رو به رشد و بی‌رویه قیمت مسکن در شهرهای مختلف ایران، به‌خصوص تهران، وجود واسطه‌گری در این حوزه را موجب افزایش بی‌سابقه‌ قیمت مسکن اعلام کرد.

او با بیان اینکه اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه از افزایش قیمت مسکن بیشترین آسیب را می بینند، اظهار کرد: «سطح تورم از افزایش سطح درآمد حقوق‌بگیران و به‌خصوص کارگران پایین‌تر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم