.
.
.

روحانی : طرحی برای صلح در تنگه هرمز در دست داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شنبه 22 سپتامبر در مراسم سالگرد آغاز جنگ ایران با عراق گفت که تهران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد «ابتکار صلح هرمز» را ارائه خواهد کرد.

حسن روحانی در ادامه گفت، کشورش آماده است ضمن دراز کردن دست دوستی و رفاقت به سوی همسایگان از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذرد.

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: «امنیت خلیج، تنگه هرمز و دریای عمان درون زاست، نیروهای خارجی می‌توانند برای ملت ما و منطقه ما مشکل و ناامنی بیافرینند.»

وی افزود: «ما امسال در سازمان ملل متحد با شعار ائتلاف امید، ابتکار صلح هرمز را که خلاصه آن حب و امید است به جهان ارائه خواهیم کرد.»
به گزارش پیک ایران، روحانی در ادامه گفت: «ما در این مقطع حساس و مهم تاریخی اولاً اعلام می‌کنیم با همه همسایگان خود دست رفاقت، دوستی و برادری دراز می‌کنیم و حتی آماده هستیم از خطاهای گذشته آنها در این منطقه بگذریم.»

این اظهارات روحانی در حالی است که سعودی و آمریکا، ایران را مسئول حمله بر تاسیسات نفتی (آرامکو) در در بقین و خریص می‌دانند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که روز چهارشنبه 18 سپتامبر برای مشارکت در تحقیقات درباره حملات به تاسیسات نفتی سعودی رفته بود، گفت که ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو قابل مشاهده است.

پمپئو در مسیر سفر به سعودی به خبرنگاران همراهش گفت که حمله به دو تاسیسات نفتی بقیق و خریص در شرق پادشاهی عربی کار حوثی‌ها نبوده و این حمله یک حمله ایرانی است.

پنتاگون نیز تهران را مقصر این حملات معرفی و اعلام کرد که ایران به شکلی از اشکال در این موضوع دست داشته است.

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت که وزارت دفاع گزینه‌هایی برای پاسخ و واکنش به حملات آرامکو به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ارائه خواهد کرد ولی تصمیم نهایی بر عهده رئیس‌جمهوری است.

وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که حملات آرامکو از سوی شمال و با حمایت ایران صورت گرفته و سعودی توانایی لازم برای دفاع از این کشور را دارد.