.
.
.

نماینده مجلس ایران: مسئولانی که خانواده‌های‌شان در خارج زندگی کنند عزل می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران از امضای طرحی توسط جمعی از نمایندگان این مجلس خبر داد که براساس آن مسئولانی که خانواده‌‌های‌شان در خارج از کشور زندگی می‌کنند عزل می‌شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، چهارشنبه 18 سپتامبر 2019، حسین نقوی حسینی نماینده مجلس ایران از امضای طرح دو فوریتی الزام بازگشت خانواده مدیران و مسئولان از خارج از این کشور توسط جمعی از مسئولان خبر داد. او در ادامه اعلام کرد که همچنان «امضاهای این طرح در حال افزایش است».

حسینی تاکید کرد که اگر مسئولان مشمول طرح از سمت خود استعفا ندهند، دستگاه‌ها موظف به عزل آنها شوند.

او در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان از این طرح که آن را باعث سلب آزادی اجتماعی خود می‌دانند گفت: «حرف ما این نیست که خانواده و فرزندان مسئولان به خارج از کشور نروند بلکه می‌گوییم که در صورت زندگی و تحصیل خانواده‌های‌شان در خارج از کشور، آنها دیگر نمی‌توانند مسئولیتی در نظام جمهوری اسلامی داشته باشند».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که اگر طرح مذکور در مجلس ایران رأی بیاورد، «مدیران نظام در تمام سطوح، سه ماه فرصت دارند که فرزندان و خانواده خود را ملزم کنند که به ایران بازگردند».

به گفته او، اگر مسئولی در این زمینه اقدام لازم را انجام نداد باید استعفای خود را تقدیم کند وگرنه عزل می‌شود.

گفتنی است، پس از راه افتادن کمپین «فرزندت کجاست» در فضای مجازی که از مسئولان ایرانی می‌پرسید فرزند آنها در حال حاضر کجا است؟ محمد مصدق، معاون حقوقی قوه قضائیه ایران از نمایندگان مجلس خواست تا طرحی را تصویب کنند که ممنوعیت تحصیل فرزندان مقامات در خارج از کشور را شامل شود.

از یک سو، نمایندگان موافق طرح معتقدند که «تحصیل فرزندان مقامات در کشورهایی همانند آمریکا، انگلیس و کانادا با امنیت ایران در تعارض است و باید ممنوع شود، زیرا این کشورها به دنبال دستیابی به اطلاعات استراتژیک هستند».

اما برخی دیگر از نمایندگان مجلس ایران مانند محمد کاظمی، این طرح را مخالف حقوق شهروندی می‌دانند. او با اشاره به اینکه برخی می‌گویند شاید حضور فرزندان مقامات در خارج از کشور تبدیل به ابزار جاسوسی شود گفت: «با شایدها و اگرها نمی‌توان قانونی را به تصویب رساند».

از سوی دیگر، چند روز پس از راه افتادن کمپین «فرزندت کجاست» در فضای مجازی، برخی پاسخ‌های مسئولان عصبانیت کاربران و مردم را برانگیخت. پاسخ‌هایی مانند فرزند من «بیکار، دانشجو، خانه دار، چوپان، شاغل در شرکت خصوصی» باعث خشم کاربران در فضای مجازی شد.