.
.
.

خبرگزاری ایسنا سخنان وزیر انرژی سعودی را تحریف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری شبه رسمی ایسنا، (خبرگزاری دانشجویان ایران) روز چهارشنبه 18 سپتامبر 2019 با تحریف سخنان شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان آل‌سعود، وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی، به نقل از او نوشت که «حملات به آرامکو بازار جهانی را متضرر کرده و حتی نمایندگان تجاری در خارج از عربستان نفت نمی‌خرند.»

در مطلبی که خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه تحت عنوان «اظهارات عجیب وزیر انرژی عربستان درباره حملات به تاسیسات آرامکو» منتشر کرد، آمده: « وزیر سعودی خواستار همکاری جهانی برای حمایت از بازار انرژی و تحقق امنیت شد و تاکید کرد، حملات به آرامکو بازار جهانی را متضرر کرده و حتی نمایندگان تجاری در خارج از عربستان نفت نمی‌خرند.»

ایسنا در حالی اقدام به انتساب این اظهارات به وزیر انرژی سعودی کرد که او در نشست خبری روز سه‌شنبه 17 سپتامبر چنین سخنانی بر زبان نیاورد. او گفته بود که اقتصاد جهان و حتی اقتصاد کشورهایی که از خریداران نفت سعودی نیستند نیز از اقدامات خرابکارانه و تخریبی در اقتصاد سعودی متاثر خواهد شد، زیرا که هر نوسانی در بازار انرژی، بر اقتصاد آنها نیز اثر می‌گذارد.

عبدالعزیز بن سلمان در پاسخ به سوالی از محمد المسرحی، خبرنگار روزنامه الجزیره که از او پرسیده بود «از نظر شما کشورهای بزرگ در قبال جنایت ایران چه مسئولیتی دارند و آیا در آینده اقدامات پیشگیرانه‌ای برای حمایت از تاسیسات و پالایشگاه‌های نفتی در مقابل اقدامات خرابکارانه انجام خواهد شد»، گفت: «من در سخنانم به اقدامات خرابکارانه و تروریستی اشاره کردم و همه اینها دو روی یک سکه هستند. من به موضوع تایید منبع [این حملات] وارد نخواهم شد. شما اهالی رسانه موضوعی را مطرح می‌کنید تا از صحت آن اطمینان حاصل کنید. من به این موضوع کشیده نخواهم شد اما اقدامات خرابکارانه و یا تروریستی از هر کجا نشات گرفته باشد، خرابی و زیان به بار می‌آورد. این اقدامات، همه اقدامات برنامه‌ریزی شده با هدف تضعیف حکومتی است که این اقدامات در آن رخ می‌دهد. لذا مراقبت از کالایی که همه اقتصادهای جهان از آن سود می‌برند و زیان دیدن آن، همه کشورهایی که به این کالا وابسته‌اند را متضرر می‌کند، حتی اگر خریدار نفت پادشاهی [عربی سعودی] نباشند... کشورهایی وجود دارد که با سعودی ارتباطی ندارند، اما آنچه صنایع سعودی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اقتصاد این کشورها را از خود متاثر می‌کند، زیرا که این کشورها انرژی و از جمله نفت می‌خرند و نوساناتی که در قیمت انرژی رخ می‌دهد، روی اقتصاد آنها هم اثر می‌گذارد.»

این اولین بار نیست که رسانه‌های ایران اقدام به تحریف سخنان مسئولان دیگر کشورها و انتساب اظهارات غیر واقعی به آنها می‌کنند. در سپتامبر 2016 خبرگزاری ایرنا سخنان عمرو موسی، دبیرکل وقت اتحادیه عرب را تحریف کرده و مدعی شد که موسی به انتقاد از سعودی و کشورهای ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن پرداخت. این موضوع سبب شد دفتر دبیرکل اتحادیه عرب واکنش نشان داده و موضوع را به شدت تکذیب کند.

در سپتامبر 2018 نیز تلویزیون رسمی ایران اقدام به تحریف سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا کرد. مترجم همزمان صدا و سیمای ایران علیرغم اینکه ترامپ به شدت به تهران تاخته و گفت که «وقتش رسیده که ملت‌های دنیا با یک حکومت بی‌پروای دیگر مقابله کنند»، ولی مترجم ایرانی گفت: «ما با کشورهای دیگه هم مشکل داریم.»

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «این دولت یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگی غنی به کشوری منزوی و به لحاظ اقتصادی تهی شده از سرمایه بدل کرده» ولی این اظهارات او، «به تعبیر ما می‌تونه زندگی ایرانی‌ها بهتر باشه.»

شبکه خبر ایران همچنین «[حکومت ایران] دسترسی به اینترنت را محدود کرده، دیش‌های ماهواره‌ای را جمع‌آوری می‌کند، به سوی دانشجویان معترض آتش می‌گشاید و اصلاح‌طلبان را به زندان می‌اندازد» را «بسیاری اتفاقات توی ایران می افته که از نظر ما غیرقابل قبوله» ترجمه کرد.