.
.
.

جمهوری اسلامی به آمریکا: حمله آرامکو کار ما نیست حمله کنید جواب می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران از طریق سفارت سوییس در تهران، پیامی را در ارتباط با حمله به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی و متهم شدن جمهوری اسلامی به نقش داشتن در آن، ارسال کرده و دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا، روز دوشنبه هفته جاری یادداشتی رسمی از طریق سفارت سوییس در تهران به آمریکا ارسال و تاکید شده که «ایران در برابر هر اقدام آمریکا علیه خود واکنش نشان خواهد داد».

براساس این گزارش، تهران در این پیام اعلام کرد که حمله به آرامکو کار جمهوری اسلامی نبوده و این موضوع را رد می‌کند.

تهران در این پیام تاکید کرده که اگر اقدامی علیه ایران صورت گیرد «بلافاصله» پاسخ خواهد داد.

یک مقام مسئول آمریکایی روز سه‌شنبه پیش از این اعلام کرده بود که ایالات متحده آمریکا تقریبا مطمئن است، حمله‌ای که روز شنبه گذشته تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داد از داخل خاک ایران انجام شد و در آن موشک‌های قاره‌پیما به کار رفته است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به فرانس‌پرس گفت که دولت آمریکا در تلاش است با آماده‌سازی پرونده‌ای برای اثبات داده‌ها و ارائه آن در نشست عمومی هفته‌ آینده سازمان ملل در نیویورک، جامعه جهانی و به ویژه کشورهای اروپایی را در این زمینه قانع کند.

مقام آمریکایی در جواب سوالی در‌باره مبدأ حمله به تاسیسات نفتی سعودی تایید کرد که این‌ موشک‌ها از داخل خاک ایران به سوی سعودی پرتاب شده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز سه‌شنبه 17 سپتامبر اعلام کرد که ارتش آمریکا در پی حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی، در حال «آمادگی» به سر می‌برد.

پس از آن، وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 18 سپتامبر اعلام کرد که شامگاه امروز طی کنفرانسی خبری درباره حمله «تروریستی» به تاسیسات نفتی آرامکو دلایل دست داشتن ایران در این حمله را نشان خواهد داد. این وزارتخانه سعودی افزود که در این کنفرانس خبری، اسلحه ایرانی به کار رفته در حمله به آرامکو نیز به نمایش درخواهد آمد.

از سوی دیگر، بنا به اعلام کاخ الیزه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز چهارشنبه اعلام کرده که فرانسه کارشناسانی را به سعودی خواهد فرستاد تا درباره جزئیات حمله‌ای که تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو را هدف قرار داده تحقیق کنند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد، امانوئل مکرون به شدت حمله آرامکو را محکوم کرده و در گفت‌وگوی تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی تاکید کرده که فرانسه به حمایت از ثبات در منطقه خاورمیانه پایبند است. در بیانیه کاخ ریاست جمهوری فرانسه آمده است: «رئیس مکرون به ولی‌عهد تاکید کرده که فرانسه کارشناسانی را به سعودی خواهد فرستاد تا در تحقیقاتی با هدف آشکار شدن مبدأ و چگونگی حملات مشارکت کنند».

از سویی دیگر دیپلمات‌ها به «رویترز» گفته‌اند که پس از آن که فرستاده مکرون گفت‌وگوهایی را در سعودی انجام داده است این حملات (آرامکو) می‌تواند به دیپلماسی فرانسه برای اجتناب از وقوع رویارویی میان ایالات متحده و ایران آسیب برساند.